Pustaki ceramiczne – fakty i mity

Odpowiednio dobrane materiały budowlane to podstawa skonstruowania i wybudowania solidnego budynku. Coraz większą popularność wśród nich zyskują pustaki ceramiczne, produkowane na ogół z gliny, najczęściej z dodatkiem mączki drzewnej lub trocin – to właśnie one tworzą ściany znacznej części nowych domów mieszkalnych. Co warto wiedzieć o pustakach ceramicznych?

Właściwości pustaków ceramicznych

Pustak ceramiczny, wypalany w temperaturze prawie 900 stopni Celsjusza, to w dużej części struktura pokryta mikroporami wypełnionymi powietrzem lub ze specjalnie stworzonymi szczelinami. Takie rozwiązanie pozwala stworzyć lepsze warunki izolacji cieplnej, a co za tym idzie – minimalizuje ryzyko wychładzania się naszego przyszłego domu. Dzieje się tak ze względu na wydłużenie drogi powietrza z wnętrza budynku na zewnątrz właśnie poprzez obecność mikroporów lub kanalików, przedłużających drogę przepływu ciepła przez ścianę. Uwaga – nie oznacza to jednak, że im ściana grubsza, tym gwarantuje więcej ciepła – należy uwzględnić jeszcze masę ceramiczną pustaka oraz rodzaj zaprawy, jaka została zastosowana. Dodatkową zaletą struktury tego materiału budowlanego jest jego lekkość – to atut znacznie ułatwiający murowanie i zapewniający szybsze tempo pracy.

Pustak ceramiczny z wełną mineralną

Nowością na rynku materiałów budowlanych są pustaki ceramiczne wypełnione wełną mineralną, co nie tylko dodatkowo wzmacnia izolacyjność cieplną ściany, ale również spełnia wymagania energooszczędności, zmniejsza emisję CO2 – w dodatku rozwiązanie to pomaga tłumić hałasy dochodzące z zewnątrz. Co ciekawe, pustak ceramiczny z taką wkładką zapewnia także naturalną ochronę domu przed pożarem; chociaż sam powstaje w wyniku spalania, to ściany postawione z pustaków są niepalne. W dodatku wersja z wełną mineralną powstrzymuje osadzanie się wilgoci na ścianach poprzez stworzenie zdrowego mikroklimatu; oznacza to, że decydując się na zakup takich pustaków nie musimy również martwić się o pleśń czy grzyby pojawiające się czasem w pomieszczeniach mieszkalnych.

Fakty i mity

Wokół tematów pustaków ceramicznych narosło sporo mitów, które są niesłusznie utrwalane wśród społeczeństwa. Dobrym przykładem jest pogląd o promieniotwórczych właściwościach pustaków, co skutecznie odstrasza niektórych od zakupu tego materiału budowlanego. Faktem jest natomiast, że pustaki wytwarzane z naturalnych materiałów – glina i trociny – praktycznie nie emitują zabójczych pierwiastków (wykryto jedynie śladowe ilości radonu, ale w ilości nie zagrażającej w żaden sposób człowiekowi). Często uznaje się również, że postawienie domu składającego się z pustaków ceramicznych jest znacznie droższe niż wykorzystanie do tego celu lekkich mas betonowych. W pewnym sensie jest to prawda: materiał, jakim są pustaki, jest droższy. Jednak w perspektywie wieloletniej, kiedy pod uwagę weźmiemy przede wszystkim koszt ogrzewania, okaże się, że dom ceramiczny jest znacznie tańszy.

Wybierając materiał budowlany, musimy zastanowić się, na czym zależy nam najbardziej. Czy jest to cena produktu, czy może jego właściwości i oszczędności uzyskane w wieloletniej perspektywie? Jeśli to drugie – pustak ceramiczny powinien okazać się dobrym wyborem.Więcej o pustakach ceramicznych znajdziesz tutaj.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *