Przecieki w dachu – skąd się biorą i jak je lokalizować?

Przeciekanie dachu nie wróży niczego dobrego. Najczęściej przyczynia się ono do zawilgocenia izolacji, zmniejszając jej skuteczność, a nawet może wpłynąć na stabilność konstrukcji budynku. Skąd biorą się przecieki w dachu i w jaki sposób można je zlokalizować?

Przecieki mogą zdarzyć się zarówno w dachach płaskich, jak i w dachach pochyłych. Najczęściej jest to kwestia nieodpowiednio wykonanych prac dekarskich, ale zdarza się również, że ma to też wiele innych przyczyn. Ich wykrycie, podobnie jak znalezienie miejsca przecieku, jest kluczowe.

Za przeciekanie dachu odpowiedzialne są:

  • nieprawidłowo wykonane poszycie fachu
  • starzenie się materiałów i pojawienie się uszkodzeń
  • uszkodzenia w wyniku czynników zewnętrznych
  • brak właściwej wentylacji dachu
  • brak odpływu skroplin
  • przecieki w instalacjach ułożonych pod dachem

Najczęściej o przecieku w dachu dowiadujemy się wtedy, gdy na ścianach widoczne są zacieki z wilgoci. Także symptomem może być zmniejszenie się izolacji budynku, a wręcz kapanie z sufitu, gdy przeciek jest poważny.

W takiej sytuacji, gdy nie możemy jednoznacznie wskazać miejsca przecieku, warto skorzystać z usług firm, które oferują szukanie przecieków w dachu. Dysponują one odpowiednim zapleczem nowoczesnych narzędzi, które umożliwiają na wskazanie z dużą dokładnością miejsca przecieku.

Jak lokalizuje się przecieki w dachach?

W pracach związanych z lokalizacją przecieku wykorzystuje się przede wszystkim kamery termowizyjne. Termowizja pomaga w znalezieniu miejsc najbardziej chłodnych, czyli tych, gdzie dochodzi do przerwania izolacji, co świadczy o przeciekach. Stosuje się również metody polegające na użyciu kamer endoskopowych o średnicy paru milimetrów oraz metodę gazu znacznikowego.

Dzięki powyższym metodom można uzyskać bardzo wysoką skuteczność. Warto jednak wskazać, że nie każda z nich jest możliwa do zastosowania, ponieważ zależne jest to od rodzaju dachu oraz od warunków pogodowych.

Adresy firm, które zajmują się lokalizacją przecieków w dachach, można znaleźć już teraz on-line.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *