Akcesoria dachowe – podstawowe rodzaje

Wśród akcesoriów dachowych możemy wymienić zarówno dodatki niezbędne do wykonania dachu, jak i produkty mające wpływ na bezpieczeństwo osób poruszających się po dachu. Do kategorii tej zalicza się również akcesoria pełniące funkcję ochrony przeciwśniegowej, jak i przedmioty mające chronić przez zagnieżdżaniem się ptactwa. Zdaniem niektórych osób akcesoria dachowe to także umieszczane na dachu elementy instalacji odgromowej, kominki wentylacyjne, a nawet uchwyty do mocowania anten i kolektorów słonecznych.

Gdzie kupować akcesoria dachowe?

Część produktów dostępna jest w sklepach z artykułami budowlanymi, zarówno dużych marketach, jak i mniejszych, lokalnych przedsiębiorstwach. Inne można nabyć u producentów pokryć dachowych. Na polskim rynku funkcjonuje również wiele firm, które specjalizują się wyłącznie w produkcji i sprzedaży akcesoriów dachowych określonego rodzaju. Przykładowo na stronie domowo24.pl zamówimy akcesoria usprawniające komunikację dachową i poprawiające jej bezpieczeństwo oraz akcesoria przyporządkowane do kategorii „ochrona przeciwśniegowa”.

Komunikacja dachowa – co to takiego?

Komunikacja dachowa to nic innego jak poruszanie się po dachu. Po co ktoś miałaby wspinać się na dach budynku? Rzeczywiście nie zdarza się to często, jednak od czasu do czasu konieczne jest sprawdzenie przewodów kominowych i wyczyszczenie komina. Być może będziemy zmuszeni do zamontowania na dachu anteny, albo sprawdzenia stanu technicznego pokrycia dachowego po gwałtownej ulewie albo wichurze?

Dzięki akcesoriom dachowym, takim jak stopnie kominiarskie oraz ława kominiarska, poruszanie się po dachu jest nie tylko łatwiejsze, ale znacznie bardziej bezpieczne. Montaż tego typu akcesoriów powinny rozważyć w szczególności te osoby, które posiadają bądź użytkują budynek ze stromym dachem oraz stosunkowo śliskim pokryciem.

Ochrona przeciwśniegowa

W tej kategorii znalazły się produkty, których zadanie polega na zapobieganiu gwałtownemu osuwaniu się z dachu śniegu. Oczywiście nie chodzi o to, by na dachach zalegała gruba warstwa białego puchu, ale o to, aby ten śnieg nie stanowił zagrożenia dla osób przechodzących obok budynku ani zaparkowanych w pobliżu pojazdów.

Najczęściej na dachach montuje się śniegołapy oraz rury i płotki przeciwśniegowe (niektórzy stosują te nazwy wymiennie). Płotek przeciwśniegowy składa się w wielu niskich szczebelków, które nie tylko zatrzymują na dachu ubity śnieg, ale także rozbijają go na mniejsze kawałki. Płotki mogą mieć różną długość, zależną od systemu, w jakim się je montuje. Sprawdzają się w przypadku rozmaitych pokryć dachowych (m.in. blachówka ceramiczna, blachodachówka, blacha płaska i trapezowa).

Rura przeciwśniegowa również ogranicza zsuwanie się śniegu z pochyłych powierzchni dachu, ale przy tym pozwala na rozłożenie ciężaru śniegu na większej powierzchni. Utrzymuje śnieg w takim stanie do momentu, aż samoczynnie się roztopi bądź zostanie usunięty ręcznie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *