Pokrycie dachu istotnym elementem budowy domu

Dach podczas budowy każdego domu stanowi zwieńczenie prac oraz zamyka stan surowy budynku. Jest to bardzo ważny etap podczas każdej budowy, ponieważ jest on niezwykle wymagający. Złożony jest z kilku etapów, podczas których każde zadanie powinno być wykonane z jak największą precyzją. Zatem na czym polega pokrycie dachowe?

Odpowiedni projekt

Decydując się na budowę dachu powinniśmy mieć przede wszystkim odpowiedni projekt. Jest to bardzo ważne, ponieważ to na tej podstawie możemy stworzyć swój wymarzony dach.

To właśnie na podstawie wspomnianego projektu jesteśmy w stanie dokładnie określić zapotrzebowanie na materiały niezbędne do budowy. Początkowo bardzo istotne jest aby dokładnie określić, jakiego rodzaju drewno potrzebujemy do budowy więźb dachowych. Najbardziej popularne murłata oraz krokwie, a także łaty i kontrłaty. To właśnie tego typu elementy będą nam niezbędne podczas prac.

Wzniesienie więźby dachowej oraz foliowanie lub deskowanie

Kolejny etap to wzniesienie więźby dachowej, które przeprowadza zespół doświadczonych cieśli. Warto wiedzieć, iż montaż rozpoczyna się przede wszystkim od zamocowania wspomnianej wcześniej murłaty. Na niej kolejno opiera się krokiew, wykonana w całości z drewnianych belek.

Następnie wykonywane jest tak zwane foliowanie lub też deskowanie. Jest to bardzo istotny etap podczas którego zabezpieczamy naszą konstrukcję, dzięki czemu jest ona nieprzemakalna oraz szczelna. Warto pamiętać, iż folie możemy podzielić na wysokoprzepuszczalne oraz niskoprzepuszczalne. Nie możemy zapominać także o tym, iż więźbę dachową możemy także odeskować, czyli pokryć szczelnie powierzchnię deskami.

Łacenie oraz montaż dodatkowych elementów

Jednym z ostatnich etapów podczas pokrywania dachu jest łacenie. Podczas tego zabiegu na krokwiach montowane są długie deseczki. Kolejno następuje montaż dodatkowych elementów, takich jak rynny oraz pas nadrynnowy, a także okap dachu, jak również okna dachowe.

Dopiero gdy nasz szkielet dachu jest odpowiednio przygotowany, możemy położyć na nim wierzchnią warstwę dachu. Najczęściej stosowane pokrycie dachowe to między innymi dachówka ceramiczna lub też betonowa. Jednak często stosowana jest także blachodachówka.

Decydując się na budowę domu bardzo dużą uwagę powinniśmy zwrócić na pokrycie dachu. Powinno być ono wykonane bardzo solidnie, ponieważ w przeciwnym razie cały nasz budynek może zostać zniszczony. Warto zdecydować się na profesjonalistów, którzy w pełni znają się na swojej pracy. Możemy ich znaleźć między innymi w internecie, wpisując przykładowo „pokrycia dachowe Poznań„.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *