Czy warto zdecydować się na dachówki włóknocementowe?

Płytki włóknocementowe to dobre i stosunkowo niedrogie rozwiązanie do wykonania pokrycia dachowego. Wciąż mniej popularne niż zwykłe dachówki, jednak szereg niewątpliwych zalet tego rodzaju pokrycia z pewnością wart jest poświęcenia im trochę uwagi.

Ekologiczne i estetyczne

Zaletą omawianych płytek dachowych jest ich atrakcyjny wygląd, przywodzący na myśl estetyczne łupki. Ich niewielki rozmiar sprawia, że znajdują one zastosowanie w bardziej złożonych konstrukcjach dachowych. Dwukrotnie pokryte farbą akrylową i zaimpregnowane od spodu bezbarwną żywicą płytki, z biegiem czasu nie pokrywają się mchem oraz są odporne na złe warunki pogodowe.

Włóknocement – z czego powstaje?

Włóknocement powstaje na bazie cementowego spoiwa, którego zawartość występuje w ilości od 40 do 71%. 2% mieszanki stanowią przetworzone włókna organiczne, włókna filtracyjne z masy celulozowej (4-6%) oraz dodatki typu kreda, krzemionka czy włókno cement z surowców wtórnych (do 20%). Pozostała część mieszanki to woda, której jest ponad 12%. Zestawienie tych składników tworzy solidny materiał, odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV.

Mimo wielu zalet, takich jak choćby odporność na działanie czynników atmosferycznych w postaci grzybów czy bakterii, dachówki włóknocementowe nie są jeszcze tak popularne, jak np. blachodachówki, jednak ten stan rzeczy może powoli ulegać zmianie, ponieważ coraz więcej dostawców materiałów dachowych dostrzega potencjał włóknocementu i wprowadza te dachówki do swojej oferty, jak choćby Scala Plastics, oferująca solidne rozwiązania budowlane od 1962 roku.

Gdzie stosować?

Włóknocementowe płytki to idealne rozwiązanie przede wszystkim w przypadku spadzistych dachów o nachyleniu 25-30 stopni. Nadają się także jako element wykończeniowy, krycie kominów czy też pasów podrynnowych. Są ognioodporne, nie grozi im korozja oraz zarysowanie czy pęknięcia.

Do wyboru – do koloru!

Dodatkową zaletą płytek włókno cementowych jest ich różnorodność – mamy do wyboru różne warianty kolorystyczne (do płytek nie dodaje się barwników i w wersji podstawowej, przed wyborem koloru, wszystkie są szare) a także zróżnicowaną fakturę (płytki karbowane, proste, gładkie lub porowate).

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *