Beton i jego rodzaje – co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem budowy

Realizacja jakiegokolwiek przedsięwzięcia budowlanego wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Mnogość dostępnych technologii oraz różnorodność oferowanych w sprzedaży materiałów budowlanych nie ułatwiają nam zadania. Doskonały przykład stanowić może chociażby wybór betonu. Dla wielu cechuje się on niezmiennym składem i uniwersalnym zastosowaniem, tymczasem producenci oferują różne mieszanki betonu o specjalnym przeznaczeniu.

Podstawowymi składnikami betonu są: woda, kruszywo oraz cement. Łącząc je w odpowiednich proporcjach można stworzyć beton charakteryzujący się pożądanym poziomem gęstości i odpowiednią klasą wytrzymałości. Mając na uwadze coraz wyższe oczekiwania klientów, producenci zaczęli szukać sposobów na wyeliminowanie najważniejszych jego wad: znacznego ciężaru, rozwarstwiania się i pękania czy w końcu przeciwwskazań dotyczących stosowania w niskich temperaturach. Stworzenie produktu, który nadal pozostawałby niezwykle wytrzymały, a przy tym był lżejszy, mrozoodporny, bardziej ekologiczny czy estetyczny, umożliwiło wykorzystanie różnych dodatków mineralnych oraz chemicznych domieszek.

W efekcie powstały betony o specjalnym przeznaczeniu, posiadające parametry techniczne optymalne dla konkretnego zastosowania. Odporne na ścieranie i uderzenia betony posadzkowe, mrozoodporne na chodniki przed domem czy wodoszczelne, na ściany w piwnicy. Najpopularniejsze rodzaje betonu:

1) Beton na schody

Przy budowie schodów stosuje się ten sam beton co przy stropach, co związane jest z pracą w podobnych warunkach. Zastosowanie innej mieszanki betonu wymagane jest w przypadku schodów zewnętrznych, które narażone są na działanie mrozu.

2) Beton na posadzkę

Uzyskanie satysfakcjonującego efektu i rodzaju wykończenia domowej posadzki wymaga przewidzenia jej wyglądu już na etapie projektowania. Wiedza taka pozwoli przewidzieć materiał i jego pożądaną grubość. W istniejących już budynkach posadzkę imitującą beton pozwoli uzyskać posadzka mineralno-polimerowa.

3) Beton na fundamenty

Jako że fundament stanowi podstawę każdego budynku, zastosowanie odpowiednich materiałów w jego przypadku jest szczególnie istotne. Ewentualnych błędów nie da się bowiem naprawić. Podejmując decyzję należy wziąć pod uwagę m, in. takie czynniki jak: gęstość zbrojenia, konsystencja, możliwość korozji itp.

Czym sugerować się przy wyborze betonu?

Zakup betonu, który nie będzie spełniał swych podstawowych funkcji może stanowić niemały problem. Bardzo często, zwłaszcza w przypadku fundamentów, problemu tego nie da się rozwiązać. Warto zatem dobrze przemyśleć swój wybór i stosować się do podstawowych zaleceń. Jakimi kryteriami należy się kierować podczas zakupu betonu?

1) Rodzaj elementu konstrukcyjnego

Z uwagi na fakt, iż każde element konstrukcyjny ma nieco inne zadanie, konieczne jest uwzględnienie tego przy zakupie. Należy zatem zwrócić nie tylko uwagę na właściwości mieszanki, ale również klasę ekspozycji, a więc warunki w jakich beton będzie pracował.

2) Wymiar betonowanego elementu

Twardniejący beton wydziela ciepło, co przy dużych elementach i wysokich temperaturach otoczenia skutkować może wysokim naprężeniem termicznym prowadzącym do spękania betonu. Między innymi z tego względu w takich przypadkach zalecane jest stosowanie betonów charakteryzujących się wolnym narastaniem wytrzymałości i względnie niedużej ilości wydzielanego ciepła. Odwrotnie jest w przypadku niedużych, cienkościennych elementów.

3) Możliwości zagęszczenia betonu

Zagęszczanie betonu, czyli pozbywanie się z betonu dużych pęcherzy powietrza, pozwala na uzyskanie projektowanej wytrzymałości i przekłada się tym samym na trwałość budowanej konstrukcji. Do zagęszczania stosuje się specjalistyczny sprzęt  – wibratory pogrążane lub łaty wibracyjne. Alternatywne rozwiązanie stanowi zamówienie nowoczesnego betonu samozagęszczającego, który wystarczy jedynie wylać do szalunku. Zapewnia on nie tylko dużą oszczędność czasu, ale również pieniędzy.

4) Gęstość zbrojenia

Wybierając beton należy zwrócić uwagę również na gęstość zbrojenia wylewanego elementu. Niedokładne wypełnienie szalunku oraz ewentualne pęcherze powietrza obniżają wytrzymałość konstrukcji i prowadzą do szybkiej korozji. Konieczne jest zatem zastosowanie mieszanki cechującej się odpowiednim poziomem płynności oraz optymalnej wielkości żwiru (nie większego niż ¾ odległości między prętami zbrojenia).

Mając problem z dokonaniem wyboru odpowiedniego betonu, najrozsądniej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy w tej kwestii. Działanie takie pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów w przyszłości oraz ewentualnych kosztów, które mogą się wiązać z naprawieniem poczynionych błędów.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na beton

Wybór odpowiedniej mieszanki to jedno, ale konieczne jest również określenie wielkości zapotrzebowania na materiał. Zadanie to nie jest łatwe, jeśli nie dysponuje się niezbędną wiedzą. Na szczęście istnieją gotowe narzędzia, w formie kalkulatorów (http://www.betonnadom.pl/warto-wiedziec/kalkulator), które pozwalają w kilka chwil ustalić, ile metrów sześciennych betonu będzie nam niezbędne do wylania stropu, ławy fundamentowej czy budowy schodów. Zamówienie zbyt dużej ilości betonu powoduje niepotrzebne koszty, których zwłaszcza przy tak dużym przedsięwzięciu jak budowa domu trzeba nieustannie pilnować.

Kupuj rozsądnie

Rozsądne kupowanie betonu to nie tylko precyzyjne obliczanie zapotrzebowania na surowiec, ale również właściwy wybór odpowiedniego dostawcy i producenta betonu. Szacuje się, że koszt betonu stanowi około 3 % kosztów budowy całego domu. Oszczędność wynikająca z wyboru najtańszej oferty z dostępnych na rynku to zaledwie 0,3 %. Nie jest to zatem kwota wysoka na tyle, by ryzykować trwałość konstrukcji i bezpieczeństwo bliskich.

Zakup taniego betonu z niewiadomego źródła wiąże się z dużym ryzykiem również z innych względów. Posiadanie faktury zakupu jest z jednej strony dowodem zawarcia transakcji, a z drugiej podstawą dochodzenia roszczeń wynikających z gwarancji czy rękojmi.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *