Sposoby napraw posadzek przemysłowych: naprawa posadzki betonowej i żywicznej

Posadzki przemysłowe można cenić za wiele zalet, między innymi ich solidność i wytrzymałość. Czasem jednak nawet najbardziej odporna posadzka może ulec zniszczeniu. Co robić w takim wypadku?

Jakie mogą być uszkodzenia posadzek przemysłowych?

Aby móc skutecznie przeprowadzić naprawę posadzki przemysłowej, niezbędne jest właściwe zdiagnozowanie uszkodzeń i ich przyczyny. Uszkodzenia mogą być różnorodne. Powierzchniowymi nazywamy ubytki w wierzchniej warstwie posadzki – ich przyczyny to najczęściej wady wykonawcze i materiałowe oraz powody związane z eksploatacją. Te o niewielkiej powierzchni to uszkodzenia punktowe – powierzchniowe odpryski, ale i głębsze, strukturalne zniszczenia.

Uszkodzenia liniowe natomiast to te, których długość jest znacznie większa niż pozostałe wymiary. Ze względu na kształt dzielimy je na prosto- i krzywoliniowe.

Profesjonalna naprawa posadzek to specjalność firmy zarembaposadzki.pl, a od rodzaju uszkodzeń zależą zastosowane w tym celu środki i metody.

Na czym polega iniekcja rys?

Jedną z najpowszechniej stosowanych metod naprawy jest iniekcja rys. To, jakie w tym celu stosuje się materiały, zależy od rodzaju rys. Przy tych mniejszych używa się materiałów żywicznych – epoksydowych, akrylowych bądź polimerowych.

Rysy o większych rozwartościach wymagają zastosowania materiałów opartych na spoiwie cementowym, takich jak zaczyny cementowe lub mikrocementowe, które wtłacza się pod ciśnieniem. Jeżeli rysy dodatkowo trzeba uszczelnić, można użyć również specjalnych iniektów poliuretanowych, które siłowo sklejają konstrukcję.

Na czym polega zszycie rys?

Częstą metodą jest również zszycie rys. W tym sposobie chodzi o to, aby prostopadle do rys wyciąć bruzdy, najlepiej o trapezowym przekroju, w które następnie na kleju żywicznym lub zaprawie wprowadza się pręty zbrojenia. W zależności od formy i rozmiarów uszkodzeń, dobiera się odpowiedni rozstaw bruzd, długość i średnice prętów (przy grubszych średnicach stosuje się dodatkowo kotwienie prętami wklejanymi na żywicach epoksydowych).

W jaki sposób wymienia się beton podkładu?

Do stosowanych metod naprawy należy także wymiana fragmentu betonu podkładu. Może być ona częściowa lub całkowita. Chodzi tu o usunięcie betonu w obrębie zarysowania na części grubości płyty lub wycięcie całego podkładu na szerokość przynajmniej 40 cm wzdłuż rysy i wykonaniu nowego podkładu. Aby taka operacja przyniosła efekty, trzeba odpowiednio przygotować styki starego betonu z nowym. Osiąga się to, wykuwając bruzdy, wklejając dyble ze stalowych prętów albo wykonując podbetonowanie pod istniejącą płytę po wybraniu części gruntowej podbudowy.

Jak naprawić posadzkę żywiczną?

Przy naprawie posadzki żywicznej stosowane są przede wszystkim dwie metody. Jedna z nich polega na pokryciu całej posadzki minimalną warstwą żywicy – w ten sposób ujednolica się jej powierzchnię. Drugim sposobem na naprawę jest dwukrotne polakierowanie w kolorze posadzki.

Posadzki żywiczne doczyszcza się też za pomocą odpowiednich maszyn. Jeśli to nie wystarczy, aby doprowadzić posadzkę do porządku, poddaje się ją szlifowaniu przy użyciu maszyn szlifujących. Następnie impregnuje się ją materiałem na bazie polimerów, by na koniec wypolerować jej powierzchnię maszynami wieloobrotowymi.

Czasami jednak trzeba postawić na środki ostateczne. Kiedy zniszczenia posadzki żywicznej są tak poważne, że inne metody się nie sprawdzą, pozostaje zerwać starą powłokę i ułożyć nową, oczywiście po odpowiednim przygotowaniu podłoża.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *