Droga do zdobycia uprawnień SEP

Jak zdobyć uprawnienia SEP

Uprawnienia SEP nieprzypadkowo są zaliczane do kategorii najcenniejszych kwalifikacji zawodowych. Osoby, które mogą się nimi pochwalić, są w znakomitej sytuacji na rynku pracy – nie mają problemów ze znalezieniem dobrze płatnego zatrudnienia, cieszą się mocną pozycją w obecnej firmie, mają szerokie pole do popisu w zakresie uruchomienia własnej działalności. To również solidna trampolina do kariery dla tych, którzy planują emigrację zarobkową (polskie uprawnienia SEP są honorowane w Unii Europejskiej, w Szwajcarii i w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Zakładamy, że już to wszystko wiesz i jesteś zdecydowany na to, aby zdobyć uprawnienia energetyczne, cieplne lub uprawnienia gazowe. Bardzo dobra decyzja. Teraz jednak trzeba przejść do realizacji tego mądrego pomysłu. Sprawdź, jak przebiega droga do zdobycia uprawnień SEP.

Najpierw zdecyduj, jakie uprawnienia SEP chcesz zdobyć

Wybór nie jest wcale aż tak szeroki, dlatego sugerujemy, abyś poświęcił trochę czasu na poważne zastanowienie się nad kierunkiem swojego rozwoju zawodowego. Przypomnijmy, że uprawnienia SEP dzielimy na trzy podstawowe kategorie:

  • Uprawnienia energetyczne – są to uprawnienia w grupie kwalifikacji G1, nazywane też uprawnieniami elektrycznymi. Ich posiadanie pozwala legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
  • Uprawnienia cieplne – zaliczane do grupy kwalifikacji G2. Są niezbędne osobom chcącym wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.
  • Uprawnienia gazowe – czyli uprawnienia z grupy G3, które umożliwiają legalne wykonywanie prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Nie podejmiemy tej decyzji za Ciebie. Sam musisz wiedzieć, które z tych uprawnień będą dla Ciebie najbardziej przydatne. Oceń to przez pryzmat między innymi swoich umiejętności, zainteresowań, ale też potrzeb lokalnego rynku pracy. Dobrym pomysłem może być chociażby sprawdzenie, jakich fachowców pilnie potrzebują pracodawcy i jakie wynagrodzenie mogą im zaoferować. To powinno już rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wybór szkolenia SEP

Gdy wiesz już, jakie uprawnienia SEP chcesz zdobyć, możesz przejść do kluczowego etapu, czyli znaleźć dla siebie odpowiednie szkolenie SEP. Tutaj już wybór jest bardzo duży. Radzimy, abyś nie popełnił klasycznego błędu polegającego na sugerowaniu się wyłącznie ceną kursu SEP. Znacznie ważniejsze jest to, aby szkolenie dawało gwarancję dobrego przygotowania do egzaminu SEP. Ocenisz to chociażby sprawdzając statystyki zdawalności, ale też czytając opinie o kursie SEP danego organizatora.

Jeśli szukasz „pewniaka” i nie chcesz ryzykować, że kurs okaże się tylko stratą czasu i pieniędzy, to radzimy postawić na szkolenie organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia. Te kursy cieszą się znakomitą renomą, szczególnie wśród branżowych ekspertów oraz pracodawców, co wystawia im najlepsze świadectwo.

Warto wiedzieć

W Krajowym Centrum Kształcenia masz możliwość zdobycia kompletu uprawnień SEP – i to w ciągu zaledwie jednego dnia.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za wybraniem szkolenia SEP Krajowego Centrum Kształcenia jest duża dostępność kursów. Docenią to zwłaszcza osoby z mniejszych miejscowości, które nie muszą już dojeżdżać na przykład do Warszawy czy Krakowa. Szkolenia SEP są organizowane cyklicznie w kilkunastu miastach w Polsce, między innymi w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu, zobacz pełną listę na: https://sep-uprawnienia.pl/oddzialy .

Pamiętaj również, że w gruncie rzeczy to właśnie od kursu SEP w głównej mierze zależy prawdopodobieństwo Twojego sukcesu na egzaminie. Szkolenie ma Ci przekazać niezbędną wiedzę, która będzie weryfikowana przez Komisję Kwalifikacyjną. Dlatego zawsze stawiaj na szkolenia prowadzone przez wysokiej klasy instruktorów. W przypadku kursów Krajowego Centrum Kształcenia są to członkowie Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich.

Czas na egzamin SEP

Po ukończeniu szkolenia możesz już podejść do egzaminu, czyli ostatniego aktu ubiegania się o uprawnienia energetyczne, cieplne czy uprawnienia gazowe. Egzamin odbywa się przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jeśli dobrze wybrałeś szkolenie i uważnie słuchałeś instruktora, to nie masz się czego obawiać. Wynik powinien być pozytywny.

Jeśli faktycznie tak będzie, to po uzyskaniu zaliczenia otrzymasz certyfikat zaświadczający, że nabyłeś uprawnienia SEP w wybranej grupie kwalifikacji. Możesz się nim posługiwać w procesie rekrutacji na specjalistyczne stanowiska w firmach prywatnych i państwowych – tak w Polsce, jak i w wielu innych krajach.

Więcej na stronie: https://sep-uprawnienia.pl

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *