Zalety ogrzewania pelletem

Mimo iż zima w tym roku nie pokazała jeszcze na co ją stać warto zabezpieczyć pod tym kątem. Ogrzewanie pelletem to nie tylko wydajność, ale przede wszystkim szybki zwrot kosztów zakupu i montażu.

Czym jest Pellet?

Pellet to suche trociny, które zostają sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Powoduje to, że mają one postać granulek. Jest to bardzo wydajmy materiał opałowy,a co najważniejsze jest w 100% ekologiczny. Do jego produkcji wykorzystuje się w pełni odnawialny surowiec bez zawartości toksyn. Gotowy granulat wykazuje około 10% wilgotności, a powstający w czasie spalania popiół to tylko 1% wykorzystanej masy. Co ciekawe popiół powstały w procesie spalania wykorzystuje się jako nawóz naturalny.

Korzyści ekonomiczne i funkcjonalne

Pellet nie brudzi i przechowuje się go w bardzo poręcznych workach o wadze 15 lub 20 kilogramów. O jego wydajności stanowi częstotliwość jego uzupełniania. Wystarczy dosypywać go co kilka dni. Po przejściu na ogrzewanie tym surowcem od razu poczujesz różnicę.

W porównaniu z olejem opałowym to nawet 60% oszczędności, a w porównaniu z gazem i innymi materiałami opałowymi to prawie 40% więcej zaoszczędzonych pieniędzy. W przeciwieństwie do pozostałych materiałów opałowych palenie pelletem jest w pełni zautomatyzowane: rozpalanie, utrzymywanie temperatury, wygaszanie pieca, oraz czyszczenie palnika.

Wymagania dotyczące spalania

Jeżeli zdecydujesz się na ogrzewanie pelletem bardzo często wystarczy tylko zamontować odpowiedni palnik oraz zbiornik podawczy do obecnego piecyka, który posiadasz. Wymiana nie wymaga żadnych zezwoleń, a modernizacja kotłowni nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy, co więcej nie ma też potrzeby wymiany całej instalacji.

Podsumowując można wyróżnić kilka najważniejszych zalet ogrzewania przy użyciu pelletu. Po pierwsze to zaoszczędzone finanse i czas do nawet 60%, ponadto brak zanieczyszczeń i substancji szkodliwych, łatwość i czystość użytkowania, a także niewielka ilość popiołu, który można w łatwy sposób wykorzystać oraz bezproblemowy transport i przechowywanie surowca.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *