Przegląd zastosowań kształtek mosiężnych

Kształtki hydrauliczne

Kształtki mosiężne to ogólne pojęcie, pod którym rozumiemy wszelkie elementy gwintowane, lutowane czy zaprasowywane, przeznaczone do instalacji wody użytkowej lub grzewczej. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć różne rodzaje kształtek mosiężnych oraz ich zastosowanie. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem!

Rodzaje kształtek mosiężnych

Najpopularniejszymi są kolana, nyple, mufy oraz przedłużki mosiężne. W grupie kolan rozróżniamy kolana dwu-kielichowe (2k), jedno-kielichowe (1k), zwane także kolanami „nyplowymi”. W kategorii kolan znajdziemy również kolana z gwintem zewnętrznym po obu stronach (GZ/GZ) oraz kolana z ruchomą nakrętką. Nyple doskonale łączą dwie kształtki o gwintach wewnętrznych lub kształtkę z dowolnym urządzeniem czy armaturą.

Nyple służą również do połączeń z innym typem instalacji jak pex, stal, miedz czy instalacja zgrzewana pp. Warunkiem koniecznym jest, aby instalacje obu typów kończyły się kształtką z gwintem wewnętrznym. Wyróżniamy nyple o równych średnicach lub nyple redukcyjne mosiężne do połączeń dwóch elementów o odmiennych średnicach.

Nyple mosiężne powinny cechować się możliwie grubą ścianką i płaską krawędzią. Ma to istotne znaczenie, ponieważ cienka ścianka kształtki może ścinać uszczelkę i powodować nieszczelność całego połączenia. Mufy mosiężne w przeciwieństwie do nypli posiadają gwinty wewnętrzne, ale mają identyczne zastosowanie, czyli wykorzystuje się je do połączeń różnych odcinków instalacji, a także do przyłączeń do armatury lub urządzeń grzewczych. W ofercie producentów znajdziemy mufy mosiężne o równych średnicach lub mufy redukcyjne mosiężne. Grubość ścianki ma tu również istotne znaczenie z uwagi na plastyczność kształtki. Wprawdzie nie występuje ryzyko ścięcia uszczelki ostrą krawędzią jak w przypadku nypli, ale sposób instalacji za pomocą kluczy hydraulicznych czy tzw. żabek może wpłynąć na jakość połączenia. Z tego względu oferta muf czy przedłużek mosiężnych zawiera również wersje z możliwością montażu za pomocą specjalnego klucza hydraulicznego wyglądem zbliżonym do klucza imbusowego.

Tego typu mosiężne kształtki nie wymagają użycia tzw. żabek, przez co ich powierzchnia zewnętrzna pozostaje gładka, i estetyczna. Użycie kształtki do montażu za pomocą „imbusu” ułatwia również sam montaż w miejscach z ograniczonym dostępem, gdzie fizycznie nie byłoby możliwości ruchu klasycznym kluczem hydraulicznym. Istnieją również mufy z dwoma wypustkami (skrzydełkami) po bokach, które ułatwiają montaż, ponieważ siła jaką należy przyłożyć podczas wykonywania połączenia, skupia się na „skrzydełkach”, a nie na ściskaniu samej kształtki i jej potencjalnej deformacji. Kolana mosiężne jak wspomniane nyple i mufy również służą do przyłączenia zarówno rur jak i  odbiorników.

Kolana mosiężne z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym

Wyróżniamy kolana z dwoma gwintami wewnętrznymi (gw) oraz z gwintem wewnętrznym i zewnętrznym (gz). Kolana mosiężne rzadziej stosuje się jako redukcyjne, choć również i takie znaleźć można w ofercie firmy Proterm. Kolana z uwagi na swój kształt nie są tak narażone na uszkodzenia mechaniczne podczas montażu, choć i takie nie są wykluczone jeśli nieumiejętnie się to wykona. Kolana mosiężne na krawędziach po obwodzie mają „nadlany” delikatny kołnierz, który zabezpiecza przed nadmiernym ściśnięciem w momencie montażu, oraz ułatwia sam montaż. Dla połączeń do urządzeń grzewczych jak podgrzewacze , bojlery czy innych urządzeń gdzie z przyczyn serwisowych połączenia powinny być rozłączne, stosuje się kolana z ruchomą nakrętką. Umożliwia to montaż i zapewnia szczelność poprzez uszczelkę fibrową lub gumową.

Popularne przedłużki mosiężne

Ostatnią grupą wartą opisania są przedłużki mosiężne. Nieocenione w sytuacji wykonywania tzw. „białego montażu”. W nowych lub modernizowanych obiektach, instalacje grzewcze i sanitarne układane są na ścianie, która następnie jest pokrywana tynkiem, płytą kartonowo-gipsową czy glazurą. Nie sposób trafnie oszacować głębokość warstw, jakie zostaną nałożone na instalację w momencie jej układania. Jest to niezwykle trudne choćby z uwagi na bogatą ofertę samej glazury występującą w różnych grubościach. W przypadku mieszkań czy innych obiektów, jakie deweloperzy oddają do użytkowania w stanie surowym, to klient decyduje o ostatecznym wykończeniu ścian. Tu nieocenione są przedłużki mosiężne, które umożliwiają montaż armatury. Należy bowiem uzupełnić różnicę w głębokości jaka powstała po zakryciu punktów przyłączenia wody okładziną ścienną.

Nyple mosiężne

Wszystkie wymienione elementy dostępne są w ofercie sklepu proterm.sklep.pl zarówno w wykonaniu mosiężnym jak i w wersji chrom. Kształtki mosiężne chromowane, stosuje się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ukrycia instalacji, ale wymagany jest wysoki standard estetyczny.

Zastosowanie kształtek mosiężnych

Gdzie konkretnie to wszystko można wykorzystać ? Odpowiedź jest banalna, wszędzie, ponieważ kształtki mosiężne mogą występować w każdej instalacji bez ryzyka występowania nieszczelności czy ograniczonej trwałości instalacji, w której będą zainstalowane.

Jak wspomniano powyżej, mosiądz idealnie nadaje się do instalacji wodnych, grzewczych, ale także sprężonego powietrza czy gazowych. Mosiądz to stop miedzi i cynku. Jest znacznie twardszy i wytrzymalszy niż brąz oraz doskonale nadaje się do odlewów z uwagi na wysoką plastyczność i dalszą podatność na obróbkę mechaniczną. Właściwości te zapewniają nie tylko możliwość precyzyjnej obróbki kształtki mosiężnej dla wysokiej szczelności połączeń na styku z uszczelką, ale przede wszystkim zapewniają wysoki standard higieniczny w obiektach użyteczności publicznej o zaostrzonym rygorze sanitarnym jak szkoły, szpitale, itp.. Miedź, która jest podstawowym składnikiem mosiądzu, posiada nieocenioną zdolność eliminacji groźnych dla zdrowia i życia bakterii w tym również bakterii legionella i gronkowiec złocisty.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *