Zakup dobrego kotła c.o. jako sposób walki ze smogiem

„Smog” to słowo, które z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularne. W skrócie można powiedzieć, że jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które ma bezpośredni, oczywiście negatywny, wpływ na nasze zdrowie. Zanieczyszczone powietrze wynikające z nieodpowiedzialnej działalności człowieka oraz zjawisk pobocznych, czyli znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody, jest już zagrożeniem na dużą skalę. O smog oskarżane są władze miast, ale człowiek również ma swoje na sumieniu, zwłaszcza jeżeli korzysta z nieodpowiednich kotłów do ogrzewania domu.

Zrezygnuj co jakiś czas z samochodu

W dobie wszechobecnego zanieczyszczenia powietrza warto wiedzieć, jakie czynności, które możemy wykonać na co dzień, mogą przyczynić się do walki ze smogiem. Choć to dla niektórych niemożliwe, zmiana środka transportu jest jednym z takich działań. Spaliny w dużym stopniu powodują zanieczyszczenie powietrze, dlatego racjonalnym wyjściem będzie, nawet od czasu do czasu, zostawić samochód w garażu czy na parkingu i przesiąść się do komunikacji miejskiej lub na rower w przypadku korzystnej pogody. Takie postępowanie przyczyni się nie tylko do ochrony środowiska, ale również wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.

Prawdą jest jednak fakt, że na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o produkcję smogu w miastach, są gospodarstwa domowe, które przyczyniają się do powstawania dymu z pieców opalanych niskiej jakości paliwem. Szczególnie chodzi tutaj o śmieci, stare ubrania czy opony. Dzięki temu do atmosfery trafia pył zawieszony (PM10, PM2,5) oraz benzo(a)piren. Takie zachowanie jest jednak bardzo negatywnie odbierane przez sąsiadów i osoby, które widzą unoszący się ciemny dym nad dachami gospodarstw.

Postaw na ekologiczny piec grzewczy

Sposobem na walkę ze smogiem jest na pewno zakup nowego kotła lub wymiana starego. Jest to niezwykle trafiona inwestycja w dzisiejszych czasach. Można ją zrealizować np. na stronie internetowej 499.pl – sklepu internetowego oferującego urządzenia grzewcze. Bardzo popularne są uniwersalne kotły c.o., które są dobrym sposobem na walkę ze smogiem. Służą one do ogrzewania domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, a także wody użytkowej. Należy jednak pamiętać o używaniu wysokiej jakości paliwa – w tym przypadku węgla.

Polski rząd również działa w kwestii walki ze smogiem – nowe ustawy przewidują bowiem wysokie kary za wprowadzanie na polski rynek pieców na paliwa stałe, które nie spełniają odpowiednich wymogów ekologicznych. Popularne są również: prowadzona przez polską policję akcja „Smog”, polegająca na sprawdzaniu ilości spalin wydobywających się z samochodów, czy społeczna inicjatywa „Karny kopciuch”, dzięki której każdy obywatel może anonimowo zgłosić osobę zatruwającą powietrze poprzez stosowanie starych i nieekologicznych kotłów.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *