Styropian czy polistyren ekstrudowany – co wybrać do ocieplenia domu?

Elementy konstrukcyjne domów wykonuje się z materiałów wytrzymałych, ale zimnych. W związku z tym konieczne jest zastosowanie odpowiedniego docieplenia. Do dyspozycji mamy styropian oraz polistyren ekstrudowany. Czym różnią się one pomiędzy sobą?

W naszych warunkach klimatycznych najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ocieplenia z zewnątrz budynku. Najlepiej zdecydować się na warstwę grubszą, ponieważ wtedy będzie można uzyskać najlepsze efekty. W ten sposób będziemy w stanie wyeliminować tak zwane mostki termiczne, czyli te miejsca w konstrukcji, przez które ucieka najwięcej ciepła.

Najczęściej wykorzystywanym materiałem termoizolacyjnym jest styropian, który określany jest też jako EPS. Można zastąpić go też w określonych przypadkach mniej popularnym polistyrenem ekstrudowanym (XPS). W przypadku tych dwóch materiałów współczynnik przewodzenia ciepła jest podobny – warto pamiętać o tym, że im jest on niższy, tym materiał jest cieplejszy.

Styropian, czyli polistyren ekspandowany produkowany jest ze spienionego polistyrenu, który zwiększa podczas tego procesu swoją objętość. W efekcie powstają małe kuleczki, które tworzą spójne płyty. Bardzo dobre parametry cieplne EPS są wynikiem tego, że 98% jego zawartości to powietrze w porowatych komórkach.

Polistyren ekstrudowany, czyli styrodur lub XPS może być zakupiony również w cieplejszych wariantach od zwykłego styropianu. Ponadto jest on mniej nasiąkliwy, ale za to jest też droższy. Wobec tego najczęściej stosuje się go do zadań specjalnych, na przykład na fundamenty. Powstaje on poprzez dodanie do polistyrenu materiału pianotwórczego oraz sprasowaniu go do odpowiedniej grubości określonej przez producenta. Przekrój XPS jest z tego powodu jednorodny.

Wobec tego ocieplenie budynków z wykorzystaniem styropianu można wykonać z użyciem dwóch typów materiału – EPS lub XPS. Dobór odpowiedniego rodzaju materiału powinien bazować na dokładnym przenalizowaniu, który jego typ sprawdzi się najlepiej w danym miejscu. W razie potrzeby zawsze warto skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *