Okno kolankowe – czy to ma sens?

Stajemy się coraz odważniejsi w kwestii wyglądu budynków czy aranżacji wnętrz. Na przestrzeni lat wzrosły też nasze wymagania. Przestało nam wystarczać, że w ogóle mamy gdzie mieszkać. Ważny stał się dla nas styl, komfort, ekologia i energooszczędność. Poszukujemy rozwiązań, które będą nie tylko praktyczne, ale również efektowne. Coraz większą popularnością cieszą się usługi architekta wnętrz czy ogrodów. Popularność zyskują również rozwiązania, które przez lata były traktowane z nieufnością, ale zdążyły zyskać pochlebne opinie od użytkowników. Takim „novum”, które ma już parę lat na karku, jest okno kolankowe.

Krótkie wyjaśnienie dla niewtajemniczonych – to tak naprawdę dwa okna, gdzie górne (połaciowe) opada wraz z linią dachu aż do samej ściany, a w niej jest wycięty prostokątny otwór na normalne pionowe okno. Oba stykają się krawędziami.

Co daje takie rozwiązanie? Bardzo dużo. Najważniejszą korzyścią jest zwiększenie ilości światła, które wpada do pomieszczenia. Dzięki temu sprawia ono wrażenie większego i przytulniejszego. Wszyscy wiemy jak ujemnie wpływa na nasz nastój przebywanie w ponurym pomieszczeniu, zwłaszcza jeżeli znajduje się pod ukośnie opadającym dachem. Każde dodatkowe źródło naturalnego światła jest świetną inwestycją.

Samo okno połaciowe, zwłaszcza wysoko zawieszone, nie pozwala wyjrzeć na zewnątrz. Widać przez nie tylko niebo, ale ogrodu czy ulicy już nie – służy tylko do tego, aby wpuścić światło. Dolna, ustawiona pionowo część sprawia, że okno kolankowe pozwala obserwować okolicę. To poprawia komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Częstym zarzutem względem tego rozwiązania są obawy o szczelność. I faktycznie połączenie opadającej części z pionową tak, aby nie przepuszczały wody czy chłodu wydaje się być trudnym zadaniem. Na szczęście ta technologia została już sprawdzona w wielu warunkach i śmiało można powiedzieć, że okna kolankowe FAKRO lub VELUX są szczelne. Woda, wilgoć czy chłód nie mają szans dostać się do mieszkania. Trzeba tylko kupować spasowany komplet. Negatywne opinie pochodzą od ludzi, którzy próbowali zaoszczędzić i montowali rozwiązania różnych producentów niepasujące do siebie.

Godnymi polecenia na pewno są okna kolankowe dwóch najbardziej znanych producentów okna kolankowe FAKRO i VELUX, które dostępne są na rynku od wielu lat, dekarze dobrze wiedzą jak je poprawnie montować.

Niektórzy uważają, że takie okna pasują tylko do dachów pozbawionych okapów. Nie jest to prawdą. Jeżeli okap nie jest przesadnie rozrośnięty, wcięcia na okna nie będą zaburzać linii dachu. Nawet jeżeli jego fragmenty będą zasłaniać po bokach niebo czy otoczenie, to wciąż będzie wpadać dużo dodatkowego światła i wciąż będzie widać, co dzieje się na wprost i na dole.

Artykuł napisany przy współpracy specjalistów z firmy Velset.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *