Ogrodzenia z cegły – doskonała wizytówka każdej posesji

Dobrze wykonane murowane ogrodzenia cegły to trwała i piękna ozdoba każdej posesji, która dodatkowo zapewni większe bezpieczeństwo i prywatność.

Specjaliści z firmy Lode Polska Sp. z o.o., która jest bezpośrednim importerem produktów marki Lode, Lode Premium, Keraterm oraz Keraterm Premium na terenie Europy Centralnej, tłumaczą dlaczego murowane ogrodzenia z cegieł to opłacalna inwestycja.

 

Ogrodzenie murowane z cegieł – zalety

Ogrodzenia murowane z cegły to inwestycja na długie lata. Wykorzystywane do ich budowy cegły elewacyjne, w tym cegły klinkierowe oraz licowe to bardzo trwały materiał, który jest odporny na warunki atmosferyczne. Mamy zatem gwarancję, że niezmienione będą służyć przez długie dekady.

Do wykonania ogrodzenia murowanego często stosuje się również płytek klinkierowych. Wymiarowo są one zbliżone do cegieł, jednak są znacznie cieńsze, a przez to tańsze. Pomimo to, dają jednakowy efekt wizualny. Ich grubość waha się od 5 do nawet 25 mm. Po ułożeniu przypominają cegły, szczególnie jeśli w narożnikach zastosujemy specjalne płytki narożne. Do wyboru mam różne kolory oraz faktury, podobnie jak w przypadku cegły. Mogą one być gładkie lub ręcznie formowane o charakterystycznej chropowatej powierzchni.

Jak wykonać ogrodzenie murowana?

Budowa ogrodzenia jest bardzo prosta i poradzi sobie z tym każdy, niezależnie od tego, czy ma doświadczenie w budownictwie, czy też nie. Można oczywiście zrobić z cegieł lite ogrodzenie, jednak częściej robi się z nich podmurówki i słupki, pomiędzy którymi umieszcza się drewniane lub stalowe bramy. Budowę ogrodzenia z cegły zaczynamy od postawienia zbrojenia z metalowych prętów. Słupy mogą mieć różne wymiary w zależności od wielkości cegieł, których zamierzamy użyć. Ogrodzenie można wymurować ze zwykłej cegły ceramicznej, z bloczków silikatowych lub betonu komórkowego czy pustaków. Takie ogrodzenie można wykończyć tynkiem, płytkami lub okładziną. Wybór materiałów zależy wyłącznie od naszych upodobań i budżetu, którym dysponujemy.

W przypadku płytek zaczyna się od postawienia konstrukcji poprzez wkopanie w ziemię najczęściej stalowych słupów. Następnie trzeba skonstruować tak zwaną podmurówkę z betonowych brył, do których będą przymocowane płytki. Płytki przykleja się na mrozoodporną zaprawę klejową do klinkieru. Po kilku dniach szczeliny między nimi wypełnia się specjalną zaprawą do spoinowania.

Jeśli mamy ograniczany budżet, najtaniej można otynkować ogrodzenie tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym i pomalować farbą. Tynk można zatrzeć na gładko lub zrobić fakturę. Plusem takiego rozwiązania jest to, że kolor i fakturę powierzchni można łatwo dopasować do elewacji budynku. Trzeba jedynie liczyć się z tym, że tynk nie jest odporny na warunki atmosferyczne, w tym samym stopniu co kamień, lita cegła czy nawet płytki klinkierowe.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *