Czym ogrodzić posesję?

Ogrodzenie domu i działki to element, który warto przemyśleć, dokładnie zaplanować i wykonać. Ogrodzenie powinno ustalać granicę naszej działki, być wizytówką domu ale też zapewniać bezpieczeństwo i ochronę przed włamaniem. Nie jesteś pewien jaki rodzaj ogrodzenia wybrać? Podpowiadamy.

Ogrodzenia drewniane i kamienne

Klasyczny drewniany płot ze sztachet może być bardzo wdzięcznym i naturalnym rozwiązaniem. Podkreśli wiejski klimat domu i będzie ładnie komponował się z ogrodem. Minusem jest konserwacja – drewno użyte do ogrodzenia musi być bardzo dobrze zaimpregnowane i sezonowo przemalowywane ponownie. Kamienne mury z kolei to jeden z najstarszych sposobów na wznoszenie ogrodzeń. Mury z kamienia są bardzo solidne i zapewniają dobre zabezpieczenie działki przed wzrokiem i włamaniem ale wyglądają dość topornie, a koszt zakupu budulca i wzniesienia takiego ogrodzenia może przytłaczać. Najczęściej oba te materiały – drewno i kamień – łączy się tworząc przęsła lub kolumny z kamienia, a wypełnienie pomiędzy nimi ze sztachet czy drewnianych paneli.

Ogrodzenia metalowe

Prostym i wygodnym rozwiązaniem są panele ogrodzeniowe. Montuje się je na specjalnych słupkach wbitych w ziemię lub zatwierdzonych w wybetonowanej podmurówce. Jest to stosunkowo tani rodzaj ogrodzenia i z pewnością jeden z najszybszych w montażu. Panele ogrodzeniowe są dość neutralne i dopasują się do każdej działki i domu, choć nie zapewnią intymności. Aby osłonić się przed wścibskim wzrokiem sąsiadków takie panele możemy obsadzić pnącą roślinnością. Innym typem ogrodzeń metalowych są płoty żeliwne odlewane w formach. Takie płoty są solidniejsze od siatki czy paneli i bardziej ozdobne ale co za tym idzie też i droższe. Płoty żeliwne montuje się na specjalnych kolumnach wykonanych np. z kamienia.

Żywopłoty

Jeśli nie masz potrzeby montowania idealnie zabezpieczającego ogrodzenia, a jedynie chcesz symbolicznie zaznaczyć granice swojej działki i ewentualnie osłonić się przed sąsiadami czy przechodniami rozważ „żywe” ogrodzenie. Żywopłoty to jedno z najbardziej wdzięcznych i najładniejszych rozwiązań. Do utworzenia takiego płotu z roślin najlepiej użyć takich gatunków jak: bukszpan, buk zwyczajny, berberys, cis japoński czy grab pospolity. Pamiętaj jednak, że takie ogrodzenie nie sprawdzi się jeśli chcesz zatrzymać w granicach swojej działki małe dzieci czy psy. Innym minusem jest przymus regularnego dbania o rośliny i przycinania ich.

Inne ogrodzenia

Wyżej wymieniono podstawowe formy ogrodzeniowe. Poza nimi istnieje wiele innych rodzajów, które również warto rozpatrzyć wybierając płot wokół domu. Dostępne na rynku są np. ogrodzenia kompozytowe, które charakteryzują się dobrą odpornością i wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Mamy też ogrodzenia betonowe, które z powodzeniem imitują drewno, dzięki czemu prezentują się naprawdę dobrze a jednocześnie zapewniają o wiele większą wytrzymałość niż drewniane deski. Kolejnym typem są też ogrodzenia ceglane, które również zasługują na uwagę.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *