Drzwi nowoczesne, czyli jakie?

„Nowoczesność” to w dzisiejszych czasach synonim wszelkich zalet – wysokiej jakości, wydajności, estetyki, bezpieczeństwa i wielu innych. Znajdujemy ją praktycznie na każdym kroku, również w przedmiotach, które wydają się stosunkowo proste, a przez to odporne na unowocześnianie. Tak jest na przykład w przypadku drzwi. Czym są „drzwi nowoczesne”? Czy dotyczy to tylko ich estetyki, czy może czegoś więcej? Odpowiedź znajdziemy w poniższym artykule.

Nowoczesne drzwi – tylko estetyka?

Współczesne drzwi przyciągają uwagę przede wszystkim swoim designem – dominującym trendem jest prostota, geometryczność wzorów, jednolitość. Nawet jeśli drzwi posiadają akcenty dekoracyjne, są one zazwyczaj maksymalnie uproszczone. Ten wizualny minimalizm to jeden z wyrazów nowoczesności w drzwiach. Jednak oczywiście nie jedyny. Jeśli porównamy drzwi produkowane współcześnie z produktami sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat z pewnością zauważymy różnicę w technologii produkcji, w tym również w wykorzystaniu nieco odmiennych materiałów oraz rozwiązań takich jak brak przylgi.

Nowoczesne technologie w drzwiach – przykłady

Jednym z wiodących producentów nowoczesnych drzwi na polskim rynku jest marka Wiktorczyk. W jej ofercie znajdziemy wyroby, przy których produkcji użyto następujących technologii:

  • Zamki magnetyczne – zasada ich działania jest bardzo prosta. Trzpień, który w standardowym zamku mechanicznym jest wysunięty i chowa się jedynie po naciśnięciu klamki lub wchodzeniu do otworu w ościeżnicy, w przypadku zamku magnetycznego jest schowany wewnątrz skrzydła. W momencie, w którym zamek znajduje się na równi z otworem ościeżnicy, trzpień wysuwa się pod wpływem działania schowanego w ościeżnicy magnesu i w ten sposób blokuje drzwi w pozycji zamkniętej. Po naciśnięciu klamki i otwarciu drzwi z powrotem chowa się on w skrzydle. Rozwiązanie to jest dużo cichsze niż zamek mechaniczny i gwarantuje, że pchnięte drzwi nie „odbiją się” od ościeżnicy.
  • Szyba P4 – to rozwiązanie stosowane jest w przypadku przeszklonych drzwi zewnętrznych. Między warstwami szyb w drzwiach umieszczona jest warstwa folii PVB. W momencie stłuczenia szyby, nie rozpada się ona, lecz jest utrzymywana w miejscu przez folię. Takie rozwiązanie ma dwa zastosowanie. Po pierwsze – utrudnia usunięcie szyby rozbitej podczas próby włamania. Po drugie – chroni przed pocięciem się ostrymi kawałkami szkła.
  • Okna drewniano-aluminiowe – przeszklenia w drzwiach nie są osadzane bezpośrednio, lecz w ramie z aluminium od strony zewnętrznej i drewnianej od strony wewnętrznej. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest użycie energooszczędnych wkładów, które znacząco ograniczają ucieczkę ciepła przez drzwi.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *