Drzwi nowoczesne, czyli jakie?

„Nowoczesność” to w dzisiejszych czasach synonim wszelkich zalet – wysokiej jakości, wydajności, estetyki, bezpieczeństwa i wielu innych. Znajdujemy ją praktycznie na każdym kroku, również w przedmiotach, które wydają się stosunkowo proste, a przez to odporne na unowocześnianie. Tak jest na przykład w przypadku drzwi. Czym są „drzwi nowoczesne”? Czy dotyczy to tylko ich estetyki, czy może czegoś więcej? Odpowiedź znajdziemy w poniższym artykule.

Nowoczesne drzwi – tylko estetyka?

Współczesne drzwi przyciągają uwagę przede wszystkim swoim designem – dominującym trendem jest prostota, geometryczność wzorów, jednolitość. Nawet jeśli drzwi posiadają akcenty dekoracyjne, są one zazwyczaj maksymalnie uproszczone. Ten wizualny minimalizm to jeden z wyrazów nowoczesności w drzwiach. Jednak oczywiście nie jedyny. Jeśli porównamy drzwi produkowane współcześnie z produktami sprzed kilkunastu lub kilkudziesięciu lat z pewnością zauważymy różnicę w technologii produkcji, w tym również w wykorzystaniu nieco odmiennych materiałów oraz rozwiązań takich jak brak przylgi.

Nowoczesne technologie w drzwiach – przykłady

Jednym z wiodących producentów nowoczesnych drzwi na polskim rynku jest marka Wiktorczyk. W jej ofercie znajdziemy wyroby, przy których produkcji użyto następujących technologii:

  • Zamki magnetyczne – zasada ich działania jest bardzo prosta. Trzpień, który w standardowym zamku mechanicznym jest wysunięty i chowa się jedynie po naciśnięciu klamki lub wchodzeniu do otworu w ościeżnicy, w przypadku zamku magnetycznego jest schowany wewnątrz skrzydła. W momencie, w którym zamek znajduje się na równi z otworem ościeżnicy, trzpień wysuwa się pod wpływem działania schowanego w ościeżnicy magnesu i w ten sposób blokuje drzwi w pozycji zamkniętej. Po naciśnięciu klamki i otwarciu drzwi z powrotem chowa się on w skrzydle. Rozwiązanie to jest dużo cichsze niż zamek mechaniczny i gwarantuje, że pchnięte drzwi nie „odbiją się” od ościeżnicy.
  • Szyba P4 – to rozwiązanie stosowane jest w przypadku przeszklonych drzwi zewnętrznych. Między warstwami szyb w drzwiach umieszczona jest warstwa folii PVB. W momencie stłuczenia szyby, nie rozpada się ona, lecz jest utrzymywana w miejscu przez folię. Takie rozwiązanie ma dwa zastosowanie. Po pierwsze – utrudnia usunięcie szyby rozbitej podczas próby włamania. Po drugie – chroni przed pocięciem się ostrymi kawałkami szkła.
  • Okna drewniano-aluminiowe – przeszklenia w drzwiach nie są osadzane bezpośrednio, lecz w ramie z aluminium od strony zewnętrznej i drewnianej od strony wewnętrznej. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest użycie energooszczędnych wkładów, które znacząco ograniczają ucieczkę ciepła przez drzwi.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *