Czym powinny charakteryzować się funkcjonalne drzwi wejściowe?

Zastanawiając się nad kupnem drzwi wejściowych do domu czy mieszkania nie należy skupiać się wyłącznie na ich wyglądzie, choć oczywiście estetyka jest nie bez znaczenia. Nowoczesna stolarka otworowa prezentuje bardzo szeroki wachlarz produktów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby się nie pogubić i wybrać drzwi zewnętrzne, które będą służyły przez długie lata.

Wymiary drzwi wejściowych

Standardowe drzwi wejściowe o szerokości 90 cm powinny sprawdzić się w większości budynków jednorodzinnych – mówi specjalista firmy Wesa. Jednak przed zakupem upewnij się, że otwory drzwiowe w twoim domu faktycznie są standardowe. Szerokość niecałego metra umożliwia bezproblemowe wniesienie sprzętów domowych i jest wygodna w codziennym użytkowaniu. Montaż drzwi o większych gabarytach wiąże się ze zwiększeniem ich wagi i w konsekwencji z szybszym zużywaniem się okuć.

Drzwi na straży domu i rodziny

Najważniejszą funkcją drzwi jest ochrona naszego dobytku, ale i nas samych. Dlatego podejmując decyzję na temat zakupu, zwróćmy szczególną uwagę na wytrzymałość całej konstrukcji oraz atesty zabezpieczeń antywłamaniowych. Do najskuteczniejszych zabezpieczeń należą m.in. wręg francuski, który uniemożliwia wyważenie nawet po ścięciu zawiasów, bolce antywłamaniowe, a przede wszystkim solidne zamki wzmacniane wkładkami i szyldami antywłamaniowymi.

Izolacja termiczna i akustyczna

Drzwi wejściowe chronią nas nie tylko przed ewentualnymi zagrożeniami, ale też przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak niskie temperatury i hałas z ulicy czy klatki schodowej w przypadku bloków i domów wielorodzinnych. Dobre drzwi zewnętrzne charakteryzują się doskonałą izolacyjnością, którą osiąga się przez uszczelnienie szpar przy ościeżnicy, właściwe wypełnienia drzwi i utrzymanie odpowiedniej grubości – wyjaśnia ekspert z firmy Wesa.

Estetyka drzwi zewnętrznych

Mówi się, że drzwi są wizytówką naszego domu i jest w tym sporo racji. Wybór designu i koloru jest kwestią zupełnie indywidualną, w której trudno radzić, jednak jest kilka spraw, które będą wpływały na wygląd drzwi na przestrzeni czasu. Aby płycina nie ulegała wypaczeniom i odbarwieniom, powinna być zabezpieczona odpowiednim lakierem czy farbą. Wodoodporna powłoka uchroni drzwi przed nasiąkaniem, pęcznieniem i łuszczeniem się farby. W przypadku drzwi o południowej ekspozycji warto sięgać raczej po jaśniejsze barwy. Ciemne kolory będą narażone na płowienie pod wpływem promieni słonecznych.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *