W jaki sposób zabezpieczyć dachówki?

Klasyczne ceramiczne lub cementowe dachówki pokrywające więźby dachowe mogą służyć przez bardzo długie lata, chroniąc skutecznie nasze domy przed zimnem, wilgocią i wiatrem. Aby tak było, musi być jednak spełnionych kilka warunków. Dachówki muszą być położone w zgodzie z wszelkimi arkanami sztuki budowlanej, należy je zabezpieczyć przed nisko zwisającymi konarami drzew, a także przed różnego rodzaju porostami.

Prawidłowe położenie i umocowanie dachówek

Chociaż dachówki ceramiczne i cementowe charakteryzują się stosunkowo dużym ciężarem, to jednak mogą zostać zrzucone z dachu przez silny wiatr, jeśli będą źle położone, a ich mocowanie do więźby będzie niesolidnie wykonane.  Dachówki nakładane są w taki sposób,  że każda kolejna warstwa przykrywa częściowo poprzednią, co sprawia, że trzymają się one na dachu pod ciężarem kolejnych nachodzących na siebie rzędów. W większości przypadków stosuje się dzisiaj tzw. dachówki zakładkowe, które są w ten sposób uformowane, że ich bok i góra posiadają tzw. zamki umożliwiające wpinanie jednego elementu w drugi. Tak więc każda kolejna dachówka jest jak gdyby wpinana w poprzednią, w związku z czym nie trzeba jej ani przybijać, ani przykręcać. Często stosowane jest także tzw. klamrowanie, polegające na przypinaniu dachówek do łat dachu specjalnymi drutami. Takie klamrowanie jest szczególnie ważne, w przypadku bardzo stromych powierzchni dachowych, na których dachówki dociskane są do więźby swoją masą z o wiele mniejszą siłą. Specjaliści z firmy DACHLUX  z Warszawy zapewniają nas, że prawidłowe ułożenie dachówek skutecznie zabezpiecza je przed nawet bardzo silnymi porywami wiatru.

Zabezpieczanie dachówek przed uderzeniami gałęzi drzew i porostami

Nie zawsze nasze domy stoją na otwartej przestrzeni i z dala od wysokich drzew. Niekiedy gałęzie takich drzew mogą dotykać naszego dachu. Nawet przy niewielkim wietrze może grozić to uszkodzeniem dachówek lub każdego innego dachowego pokrycia. Najlepszym sposobem będzie w tym przypadku przycięcie nie tylko większych konarów, lecz i cieńszych gałęzi, w taki sposób, aby nawet przy najsilniejszych wiatrach nie uderzały one o dach budynku.

Innego rodzaju problemem dla kondycji naszego dachu mogą być różnego rodzaju mchy, pleśnie i porosty, które chętnie zagnieżdżają się na jego dachówkach. Po kilku latach użytkowania niektóre połacie dachu mogą zostać pokryte zielonym, niezbyt estetycznie wyglądającym nalotem. Najprostszym sposobem usunięcia niechcianych gości będzie umycie dachówek strumieniem wody pod dużym ciśnieniem z dodatkiem stosownego detergentu. Po takim zabiegu należy dach pomalować substancją grzybobójczą. W przypadku cementowych dachówek można przy okazji nałożyć na nie nową powłokę malarską.

Najlepiej jednak jest działać wyprzedzająco i już po ich położeniu i dokładnym umyciu warto zabezpieczyć dachówki ceramiczne, a także cementowe specjalnym preparatem silikonowym.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *