W jaki sposób prawidłowo rozstawić i przymocować rusztowanie?

Rusztowania, jako tymczasowy element konstrukcji, muszą spełniać szereg narzuconych norm bezpieczeństwa. Ich wysokość może sięgać nawet do kilkudziesięciu metrów. Montaż poszczególnych elementów musi być bezbłędny, aby wyeliminować ryzyko wypadku na budowie. Ze względu na możliwość przesuwania zmontowanych rusztowań wyróżniamy jezdne oraz warszawskie.

Konstrukcja rusztowań

Aby rusztowanie było stabilne i miało dobrą przyczepność do podłoża, musi charakteryzować się odpowiednim ciężarem. Rury tworzące konstrukcję mogą być aluminiowe, drewniane bądź stalowe, przy czym te ostatnie są najbardziej solidnym materiałem. Ustawione w odpowiedniej odległości żerdzie pionowe są ze sobą połączone rurkami poprzecznymi, tworząc kształt prostopadłościanu. Cała rama zwieńczona jest platformą, umożliwiająca poruszanie się budowlańców. Jest ona zrobiona z drewna lub z lekkich metalowych fabrykantów.

Podesty komunikacyjne są wyposażone w klapę, której otwieranie usprawnia komunikację między poziomami rusztowań. Aby umożliwić przemieszczanie się na poszczególne poziomy na platformach komunikacyjnych instaluje się drabiny. Jest to tradycyjny model rusztowania przeznaczony do  budowy, ocieplania lub malowania budynków o tradycyjnym kształcie prostopadłościanu. Przeglądając galerię zdjęć dotychczasowych realizacji Euro-rusztowań, można zobaczyć również rusztowanie wokół budynku okrągłego.

Montaż rusztowania

Jednym z elementów całej konstrukcji są podstawki śrubowe, czyli tzw. stopki. Należy rozstawić je we właściwej odległości, sugerując się ułożonymi na przygotowanym terenie poręczami rusztowań. Następnie należy nałożyć na stopki specjalne nakładki i połączyć je ze sobą rurkami poziomymi. Dwie dłuższe i dwie krótsze rurki powinny stworzyć prostokątną ramkę. Zostają zmontowane kolejne dwie ramki, tym razem bez podstawek śrubowych, które zostają przymocowane do boków pierwszej ramki. W tym momencie, widoczne są już trzy ścianki pierwszego pola rusztowania.

W celu zabezpieczenia, montuje się stężenie ukośne łączące róg podstawy pola z górnym rogiem bocznej ścianki. W tym momencie można nałożyć pierwszy podest komunikacyjny i rozpocząć montaż kolejnych pół rusztowania. Muszą być one stężone ze sobą według siatki stężeń. Rolę stężeń poziomych pełnią platformy komunikacyjne. Podstawy śrubowe są wyposażone w nakrętki, dzięki czemu można wypoziomować rusztowanie przy pomocy poziomicy. Budowę następnych poziomów zaleca się zaczynać od montażu ramy w pionach komunikacyjnych, by następnie dokładać kolejne pola po obu stronach pionu.

Mocowanie rusztowania

Odległość rusztowania od ściany budynku powinna wynosić do 0,2 m. W innym przypadku należy dodatkowo przymocować całą konstrukcję. W tym celu używa się desek burtowych i poręczy, które instaluje się od strony wewnętrznej poziomów komunikacyjnych. Każde rusztowanie powinno dysponować odpowiednio trwałymi mocowaniami stężeń, co jest podstawą w zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników budowy.

Aby zapewnić komfort podczas budowy, należy używać odpowiednio wysokiego rusztowania z solidnych materiałów. Ponieważ jego przemieszczenie jest uciążliwe, firma Euro-rusztowania zapewnia transport konstrukcji.  To przedsiębiorstwo charakteryzujące się długim stażem oraz licznymi realizacjami, co dodatkowo świadczy o wysokiej jakości jego usług.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *