Garaż czy wiata garażowa – co lepsze?

Jeżeli jesteś posiadaczem własnego zarówno samochodu oraz przestrzeni wokół domu w postaci podwórka i nie masz własnego garażu, pewnie niejednokrotnie myślałeś o budowie wiaty garażowej. Decydując się na taki krok warto najpierw przeanalizować wszystkie za i przeciw dla każdej z koncepcji.

Na początek trzeba ocenić swoje możliwości finansowe, koszt budowy garażu murowanego jest znacznie wyższy aniżeli wiaty. Oczywiście nie bez powodu – za ceną idzie funkcjonalność.

Porównanie funkcjonalności

Garaż murowany zapewnia lepsze warunki do przechowywania samochodu – lepiej chroni przed złymi warunkami atmosferycznymi i potencjalnymi złodziejami. W trakcie bardzo mroźnych zimowych dni mamy znaczną pewność, że nie będzie problemu z odpaleniem pojazdu. Podobnie będzie z ukochanym przez wszystkich kierowców „skrobaniem” szyb, pełen garaż z pewnością uchroni nas przed tego typu atrakcjami.

Ponadto garaż można wykorzystać jako dodatkowa przestrzeń magazynowa, w której można przechowywać niepotrzebne rzeczy a także inny sprzęt jak np. rowery, narty itp.

Budowa i koszty

Wydawać by się mogła że wiata garażowa pod każdym względem ustępuje pełnemu garażowi – jednak nie do końca. Kwestie kosztów i samego procesu budowy „plusują” po stronie wiaty.

Budowa wiaty garażowej o powierzchni do 25m2 nie wymaga ubiegania się o pozwolenie na budowę. Ponadto sama wiata nie wymaga budowania fundamentów pod nią.

Comments
  1. Marcin

    Ciężko porównywać te dwa rodzaje konstrukcji. Garaż to garaż, wiata to wiata. Zależy od indywidualnych preferencji. Często w domu są 2 samochody, moim zdaniem na jeden mieć garaż a na drugi wiatę.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *