Z czego składa się system centralnego odkurzania? Elementy składowe systemu

Jakość odkurzania zależy od montażu odpowiedniego modelu systemu centralnego odkurzania. Siła i moc w dużej mierze wpływa na jakość sprzątania. W jednostce centralnej całej instalacji powstaje podciśnienie, które jest odpowiedzialne za oczyszczanie powietrza. Po krótce przybliżamy układ systemu centralnego odkurzania oraz przedstawiamy jego elementy składowe.

Jednostki centralne

Zaawansowana i duża jednostka centralna wpływa na jakość sprzątania i wkład energii, jaki należy włożyć w efektywne sprzątanie. Jednostka centralna odkurzacza składa się z silnika bądź silników (w zależności od wielkości urządzenia); turbiny, która napędza silnik (najlepsze sprzęty posiadają turbinę trzystopniową), separatora oraz pojemnika na kurz.

Ponadto jednostki centralne można podzielić na kompaktowe oraz splity. Podczas gdy jednostki kompaktowe są standardowych rozmiarów, jednostki split stanowią duże machiny, ze znacznie większym silnikiem oraz komorą, które są dużo bardziej wydajne.

Worki na kurz, separator kurzu

Worki na kurz i separatory są ważną częścią składową odkurzaczy centralnych, od których w znacznej mierze zależy fakt, czy urządzenie będzie skutecznie oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń. Praktycznych rozwiązań jest wiele, a w znacznej mierze przypominają one rozwiązania stosowane w tradycyjnych modelach odkurzaczy. Worki papierowe zastąpione są workami wielorazowymi, materiałowymi; worki jednorazowe – workami samoczyszczącymi i separatorami.

W niektórych modelach odkurzaczy centralnych używane są worki papierowe, które są komfortowe, nie trzeba ich myć, wystarczy wyrzucić i włożyć następny. Wielorazowe worki samoczyszczące są nowością na rynku i cieszą cię dużym powodzeniem wśród producentów. Kurz przepływa przez worek, który na stałe pozostaje niemalże czysty, bowiem zostają w nim nieliczne zanieczyszczenia, które potem należy usunąć ręcznie.

O wiele lepszym rozwiązaniem, stosowanym w centralnych odkurzaczach jest wyposażenie w separator cykloniczny, który funkcjonuje na zasadzie siły odśrodkowej i oddziela zanieczyszczenia. Takie separatory bardzo często posiadają odpowiednie filtry, papierowe lub piankowe.

Należy dodać, iż dobra filtracja sprawia, że urządzenie staje się o wiele mniej wydajne i nie przynosi specjalistycznych korzyści. Powietrze nie wydostaje się na zewnątrz. Filtry należy co pewien czas wymieniać.

Dość ważnym elementem wyposażenia budowy jednostki centralnej jest pojemnik na kurz, który decyduje o tym, z jaką częstotliwością powinno się go opróżniać. Takie pojemniki standardowo mają wielkość od 11do 30 litrów. Ze względów higienicznych należy opróżniać pojemniki co miesiąc lub co dwa miesiące.

Parametry odkurzania

Zanim inwestor zdecyduje się na wybór, warto zwrócić uwagę na siłę i moc silnika. Bogata oferta producentów przyczynia się do wytrwałego i rzeczowego przeglądania ofert. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Moc silnika. Podaje się ją w Kilowatach lub Watach. Moc jest zależna od wielkości silnika oraz jednostki centralnej. Może ona wynosić od 1,3 do 2,4 kW (1300 do 2400 W). Istnieje zależność, że im większa moc, tym większa jest siła ssania urządzenia.

Moc ssąca. Zależna jest od mocy silnika. Moc ssąca wyrażana jest w AirWatach i może wynosić od 400 do 900 AirWatów. Im większa, tym odkurzanie jest bardziej skuteczne i silniejsze.

Podciśnienie maksymalne. Od niej zależy skuteczność czyszczenia powietrza w jednostce centralnej. Tą wartość podaje się w Kilopascalach lub Milibarach.

Przepływ powietrza. Ten parametr wpływa na wydajność urządzenia, im większy jest przepływ, tym lepiej. Standardowo podaje się go w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) i może wynosić od 250 do 390 m3/h. Zamiast przepływu producenci podają wydajność odkurzacza mierzoną w litrach na sekundę. Im większa wydajność, tym większy jest przepływ powietrza, dwa parametry są od siebie proporcjonalnie zależne.

Maksymalna powierzchnia sprzątania. Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ decyduje on o funkcjonalności sprzętu, czy nadaje się do danego domu lub lokalu. Największe odkurzacze są w stanie pracować na 1600 m2 powierzchni, zaś najmniejsze modele przeznaczone są do średniej wielkości domów jednorodzinnych i pracują na 150 m2 powierzchni.

Poziom hałasu przy jednostce ssącej. Na ten parametr warto zwrócić uwagę, ponieważ wpływa on na komfort użytkowania sprzętu. Najczęściej jednostka montowana jest w specjalnym pomieszczeniu, oddalonym od pomieszczeń użytkowych, które wymagają odkurzania. Poziom i natężenie hałasu przy jednostce może wynosić nawet 65 decybeli.

Jak można zauważyć decyzja o montażu odkurzacza centralnego powinna być przemyślana i ujęta w planie finansowym domu. Chociaż jest to kosztowna inwestycja, wraz z upływem czasu z pewnością przyniesie wiele korzyści, oszczędność sił i czasu. Jednak wybór zależy od indywidualnych preferencji mieszkańców.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *