Wykładziny PVC, czyli urządzamy funkcjonalna kuchnię

Kuchnia to pomieszczenie poddawane wszelkiego rodzaju próbom. Duża ilość pary wodnej i ciepła, mnóstwo produktów upadających na podłogę, rozlewana woda, zupa czy sos… W takich warunkach mogą się sprawdzić jedynie najwyższej jakości rzeczy, dlatego ich dobowi należy poświęcić szczególną uwagę.

Sprawa jest tym istotniejsza, jeżeli chodzi o podłogę. I, niestety, bardziej skomplikowana… Bo posadzka kuchenna musi być nie tylko wytrzymała, twarda, łatwa w czyszczeniu i w miarę ekonomiczna, ale również elegancka i estetyczna. Jaki materiał sprosta tak dużym wymaganiom? Bez wątpienia wykładziny PVC.

PVC czyli polichlorek winylu

Wykładziny PVC, znane bardziej pod nazwą PCV, wykonane są z polichlorku winylu. Czasami można je też spotkać pod synonimicznym terminem wykładziny winylowe lub wykładziny elastyczne. Wbrew jednak temu, co sugeruje to określenie, polichlorek winylu nie jest ich jedyną częścią składową. Dodaje się do niego jeszcze szereg innych substancji, które odpowiadają za właściwości produktu końcowego, w tym za jego wytrzymałość, twardość i odporność na ścieranie.

Wykładziny PVC do kuchni

Wykładziny PVC to bez wątpienia jedna z najlepszych propozycji do kuchni. W pełni odporne na tłuszcz oraz działanie wody, stosunkowo tanie, a przy tym higieniczne i bezpieczne, idealnie sprawdzą się w tym wnętrzu nie narażając nas przy tym na duże wydatki. Wśród dostępnych na rynku propozycji mamy dwie podstawowe opcje: wykładziny PVC jednowarstwowe/homogeniczne oraz wielowarstwowe/heterogeniczne o grubości nawet 4 mm. I to właśnie te drugie poleca się do pomieszczeń kuchennych, ponieważ doskonale tłumią hałas, a przy tym zapewniają naszym stopom i kręgosłupom dobre podparcie oraz amortyzację. Ponadto, wykładziny wielowarstwowe są dużo bardziej odporne na ścieranie oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a przy tym, co niemniej istotne, dostępne są w o wiele większym zróżnicowaniu wzorów i kolorów.

Najciekawszą i najczęściej wybieraną opcją są tu modele imitujące inne materiały, zwłaszcza drewno, kamień i glazurę. Nad swoimi oryginalnymi odpowiednikami górują one jednak szeregiem właściwości. Nie bez znaczenia jest oczywiście aspekt ekonomiczny, jednak to zaledwie początek. Otóż wykładziny PVC dużo łatwiej od drewna utrzymać w czystości. Wystarczy je regularnie zamiatać i odkurzać, a w razie potrzeby przecierać wodą z niewielkim dodatkiem łagodnego detergentu. Z kolei od kamienia i i glazury odróżnia je łatwość montażu oraz emitowane przez nie wrażenie ciepła. Dzięki niemu, nawet zimą, można po nich stąpać gołą stopą nie odczuwając przy tym dyskomfortu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *