Wybór zraszacza ogrodowego – która opcja jest najkorzystniejsza?

Ogrodnictwo na bardziej zaawansowanym poziomie wymaga sprawdzonego sposobu na wydajne podlewanie roślin. Naturalne opady atmosferyczne i wilgoć zawarta w powietrzu często okazują się niewystarczające, aby w pełni pokryć potrzeby zieleni, która rośnie na naszej posesji. Jest to szczególny problem w przypadku rozległych trawników, a także miejsc takich jak parki czy pola golfowe, gdzie rośliny te muszą znieść nieustanne deptanie. Co w takim razie zrobić, aby zwiększyć efektywność nawadniania ogrodu?

Na co zwrócić uwagę wybierając zraszacze ogrodowe?

Większość ekspertów od ogrodnictwa jest zgodna, że najlepszym wyjściem w tej sytuacji są wyspecjalizowane zraszacze ogrodowe, które pozwalają na wygodne dozowanie prawidłowych ilości cieczy, a także szybkie pokrycie całej powierzchni działki. Sprzęty te są jednak całkiem zróżnicowane, dlatego warto jest przed zakupem zastanowić się, który z dostępnych egzemplarzy najlepiej spełni nasze oczekiwania.

W przypadku posesji o przeciętnych, standardowych rozmiarach, a także przydomowych ogródkach, dobrym wyborem okażą się zraszacze ogrodowe ręczne. Te szybko zyskują na popularności jako standardowe wyposażenie ogrodników, nawet tych amatorskich.

Do największych zalet tego rozwiązania należą:

  • Niska cena – nowy egzemplarz to koszt około 100-150 złotych, wliczając w to wysokiej jakości przewód oraz pistolet lub dyszę
  • Komfort użytkowania – modele z górnej półki powinny posiadać dość szerokie opcje regulacji, dzięki czemu dopasowanie intensywności podlewania nie będzie stanowiło problemu
  • Brak konieczności instalacji – jak sama nazwa wskazuje, tego typu zraszacze ogrodowe są używane manualnie, dlatego nie trzeba rozkopywać swojego ogrodu ani zmieniać jego aranżacji

Jeśli obszar do podlania jest większy, ręczne zraszacze ogrodowe mogą okazać się niewystarczające i zbyt czasochłonne. O wiele lepszym pomysłem okażą się tu automatyczne modele stacjonarne, które wykonają całą pracę za nas. Występują one w licznych wariantach, dzięki czemu można z łatwością dobrać je do kształtu i rozmiaru swojej posesji. Do nabycia są zraszacze ogrodowe pokrywające powierzchnie okrągłe lub owalne, w razie potrzeby da się je wyregulować samodzielnie, skupiając natrysk w wybranym kierunku.

Zraszacze ogrodowe na zamówienie – czy są opłacalne?

Czasem nawet rozbudowane opcje ustawień to za mało. Ogrody o skomplikowanym układzie roślin, wymagających indywidualnych dawek wody, muszą zostać wyposażone w bardziej zaawansowany sprzęt. W takich wypadkach egzamin zdadzą jedynie zraszacze ogrodowe wykonywane na zamówienie, za pośrednictwem profesjonalistów o sprzętu ogrodniczego. Mogą one zostać silnie spersonalizowane, dzięki czemu będą dozować wodę w ściśle określonych ilościach.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *