Prowadzisz remont drogi – zabezpiecz teren

Bezpieczeństwo podczas robót drogowych, szczególnie na trasach o wzmożonym ruchu samochodowym, to niezwykle istotny element organizacji prac. Odpowiednie oznakowanie i oddzielenie roboczego obszaru od pasów ruchu wpływa na bezpieczeństwo i komfort osób pracujących i kierowców.

Proste oznakowanie robót drogowych, zgodne z normami BHP, to dla zmotoryzowanych jasny komunikat, aby na wyznaczonym odcinku jezdni zachować wzmożoną ostrożność. Jest ona konieczna nie tylko ze względu na fakt, że na drodze znajduje się ekipa remontowa, lecz także z uwagi na pracę ciężkich maszyn, które mogą być zagrożeniem dla kierujących pojazdami. Na jakie elementy wyposażenia powinny zwrócić uwagę osoby prowadzące remont drogi?

Barierki bezpieczeństwa i ostrzegawcze

Bariery ostrzegawcze odseparowują przestrzeń roboczą od pieszych i kierowców. Osobom postronnym zapewniają bezpieczeństwo, zaś pracownikom gwarantują pracę bez zakłóceń. Ich zaletą jest duża widoczność wynikająca z wykorzystania dwóch kontrastowych barw farb, którymi są pomalowane. Bariery ostrzegawcze odgradzające rozkładane oraz montowane z paneli wykonuje się z polipropylenu, co oznacza, że są trwałe, lekkie, łatwe w utrzymaniu, a ich rozkładanie i składanie nie stanowi problemu. Łączenie paneli umożliwia odgrodzenie dużych powierzchni remontowych. Duży wybór barier ostrzegawczych prezentowany jest na stronach sklepów internetowych specjalizujących się w sprzedaży produktów bezpieczeństwa i higieny pracy, na przykład w firmie Glovex w dziale Bezpieczeństwo drogowe.

Niektóre prace drogowe odbywają się w godzinach nocnych, co pozwala uniknąć tak dużych utrudnień w ruchu, jak ma to miejsce w ciągu dnia. Bariery drogowe standardowo wyposażone są w odblaski, dzięki czemu są widoczne również po zmroku. Ich atutem jest także brak elementów metalowych (uniemożliwienie przewodnictwa prądu), co minimalizuje ryzyko wypadków związanych z elektrycznością.

Pachołki drogowe

Pachołki drogowe zapewniają bezpieczeństwo pracującym na drogach i są jasnym sygnałem o pojawiającym się zagrożeniu dla uczestników ruchu. To jedne z najczęściej spotykanych elementów ostrzegawczych na drogach. Pachołki wykonuje się surowców powstałych z recyklingu. Są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, a co za tym idzie – mogą służyć przez wiele lat. Różnią się przeznaczeniem, wymiarami i kolorami, chociaż na drogach najczęściej używane są biało-pomarańczowe z poziomymi pasami odblaskowymi. Neonowy kolor i szerokie odblaski sprawiają, że pachołki drogowe po zmroku już z daleka są widoczne dla kierowców. Na autostradach i drogach ekspresowych najczęściej wykorzystuje się nieco cięższe i wyższe pachołki o wysokości minimum 0,75 metra.

Taśmy ostrzegawcze

Służby drogowe podczas prac remontowych, w miejscach, w których istnieje konieczność informacji o zagrożeniu, stosują taśmy ostrzegawcze. Biało-czerwone i czarno-żółte kolory są czytelnym sygnałem o potencjalnym niebezpieczeństwie. Mogą być stosowane do odgradzania przestrzeni remontowych od pasów ruchu. Najczęściej ich pojawienie się sygnalizuje wykopy o głębokości do 0,5 metra, miejsce występowania gazu lub elektryczności, zaś ich rozmieszczenie powinno znajdować się minimalnie 1 metr od miejsc będących zagrożeniem. Taśmy ostrzegawcze wykorzystuje się również do odgradzania świeżo zakończonych remontów, które wymagają czasu do całkowitego ukończenia prac (np. wyschnięcia pomalowanego odcinka drogi, związania cementu itp.).

Pachołki, barierki i taśmy to podstawowe i niezbędne elementy zabezpieczające teren, na którym odbywa się remont dróg. Jednakże, równie ważne jest wyposażenie pracowników w odzież ochronną, kaski czy słuchawki tłumiące hałas. Wszystkie elementy wyposażenia oraz materiały konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i osobom postronnym warto kupować u sprawdzonych dostawców sprzętu BHP, w tym na stronie http://www.glovex.com.pl/, gdzie otrzymuje się pewność wysokiej jakości produktów, która potwierdzona jest wymaganiami i normami polskiego prawa. Warto też dodać, że zapewnienie właściwych warunków bhp pracownikom i osobom postronnym w trakcie prowadzonego remontu drogi to jeden z najważniejszych obowiązków wykonawcy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *