Podział rusztowań ze względu na sposób przenoszenia obciążeń

Bezpieczeństwo pracowników budowlanych jest bardzo ważne – szczególnie, gdy prace prowadzone są na dużych wysokościach i wymagają podawania sobie ciężkich przedmiotów. W takich przypadkach niezbędny jest montaż rusztowania – specjalnej konstrukcji umożliwiającej sprawne przechodzenie z niższych pięter na wyższe. Podstawową jego funkcją jest zapewnienia bezpieczeństwa osobom znajdującym się na budowie. Wśród rusztowań można wyróżnić kilka ich rodzajów stosując różne kategorie. Do jednej z nich zalicza się sposób przenoszenia obciążeń, lub inaczej sposób kotwienia. Sprawdźmy, czym charakteryzują się takie konstrukcje.

Rusztowania wolnostojące, przyścienne i wiszące

Lokalizacja budowy jest często różnorodna, dlatego rusztowania również muszą być do niej dostosowane – czy to pod względem sposobu przemieszczenia, montażu czy materiału wykonania lub sposobu przenoszenia obciążenia. Istnieją różne sposoby ustawiania rusztowań budowlanych, dlatego według ostatniego z wyżej wymienionych kryteriów wyróżnia się trzy rodzaje konstrukcji:

  • Rusztowania wolnostojące – nie są związane z obiektem budowlanym. Ich stateczność wynika z własnej konstrukcji, a obciążenia przenoszone są bezpośrednio na podłoże. Są wykorzystywane w przemyśle stoczniowym i energetycznym, ale także przy wieżach kościelnych oraz przy pracach renowacyjnych.
  • Rusztowania przyścienne – najczęściej spotykane konstrukcje. Stateczność zapewnia im zakotwienie do obiektu budowlanego, dzięki czemu obciążenie rozłożone jest pomiędzy podłoże i konstrukcję budowli.
  • Rusztowania wiszące – jeżeli nie ma możliwości oparcia rusztowania na stabilnym podłożu, należy posłużyć się tego typu rusztowaniami, które pozwalają przenieść całkowicie obciążenie na konstrukcję obiektu. Podwieszane do konstrukcji obiektu za pomocą lin lub wieszaków stosowane są w trudno dostępnych miejscach.

Usługi montażu i sprzedaży rusztowań

Sprzedaż, wynajem, transport oraz montaż rusztowań – usługi oferowane przez firmę Euro-Rusztowania z Wrocławia charakteryzują się terminową realizacją zleceń, która jest poprzedzona pomiarem obiektu oraz szczegółową wyceną przez doświadczonych i odpowiednio przeszkolonych pracowników. Ponadto przedsiębiorstwo oferuje transport i kompleksową obsługę na terenie, na którym następuje eksploatacja rusztowania.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *