Klapa przeciwpożarowa, co powinieneś o nich wiedzieć?

Każdy nowopowstający obiekt powinien dobrze spełniać potrzeby odbiorców oraz zapewniać im bezpieczeństwo. Bardzo ważną kwestią jest dbałość o ochronę przeciwpożarową. Warto wiedzieć, że w budynkach, które posiadają instalację wentylacyjną i klimatyzację należy montować specjalne klapy przeciwpożarowe. Z dalszej części tego artykułu dowiesz się jak one działają, jak są zbudowane i gdzie należy je stosować.

Jaki jest mechanizm działania klapy odcinającej?

Klapa przeciwpożarowa ma za zadanie ograniczenie rozprzestrzeniana się pożaru. Poprzez automatyczne lub zdalne zamknięcie odcina ona dany fragment instalacji od strefy objętej pożarem. Dzięki temu rozprzestrzenianie się dymu i  ognia jest zahamowane. Warto wiedzieć, że klapa zamontowana w wentylacji pożarowej w połączeniu z wentylatorami służy oddymianiu oraz zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa dróg ewakuacyjnych.

Gdzie należy montować klapę przeciwpożarową?

Klapą tego typu zabezpiecza się przede wszystkim granice stref ogniowych wyznaczonych w budynku. Ponadto klapa przeciwpożarowa jest montowana w miejscach przejść przewodów wentylacyjnych przez oddzielenia ogniowego, a także w oddaleniu od takich oddzieleń. Większość modeli można stosować zarówno w przegrodach pionowych ( ścianach) jak i poziomych ( stropach).

Jak zbudowana jest klapa odcinająca?

Klapa składa się z korpusu oraz przegrody, która podczas pożaru odcina daną część instalacji.  Klapy mogą mieć przekrój okrągły lub prostokątny zależnie od rodzaju instalacji. Aby zapewnić maksymalną szczelność zastosowane są też uszczelki, które pod wpływem wysokiej temperatury pęcznieją, dokładnie wypełniając wszelkie szczeliny. Klapy mają też różne mechanizmy zamykania. Mogą to być wyzwalacze termiczne w postaci szklanych ampułek, czy też bezpieczniki połączone z siłownikiem. Klapy mogą być wykonane z materiałów o różnej odporności na działanie takich czynników jak wilgotność powietrza. Przykład takiej klapy znajdziesz tutaj https://www.promattop.pl/pl-pl/products/klapa-rewizyjna-promat-ei60

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *