Kiedy jest dobry czas na zakup mieszkania?

Zakup mieszkania zależy od osobistej sytuacji finansowej oraz sytuacji na rynku nieruchomości. Podczas gdy pierwsza jest płynna i uzależniona od wielu okoliczności, sytuacja na rynku nieruchomości nie ulega większym zmianom. Ze względu na wciąż zwiększający się popyt na mieszkania, ich cena również z roku na rok sukcesywnie rośnie. Dlatego, jeśli dysponujesz większą sumą gotówki, teraz jest dobry czas na zakup mieszkania.

Mieszkania kupujemy przez cały rok. Chociaż miesiące wiosenno-letnie sprzyjają poszukiwaniu odpowiedniego lokalu, ze względu na dłuższy dzień, pogodę, pozwalającą odwiedzić wiele różnych inwestycji, również tych w trakcie budowy, oraz światło słoneczne, w którym lepiej ogląda się gotowe już mieszkania, nie są one jedynym okresem roku, w którym rynek nieruchomości odnotowuje wzmożony ruch. Trzeba mieć na uwadze, że w mieszkaniu będziemy przebywać przez 365 dni, dlatego pora roku nie powinna mieć znaczenia. Skupmy się przede wszystkim na dwóch czynnikach: własnej sytuacji finansowej oraz sytuacji na rynku.

Czy mnie na to stać?

Przed zakupem mieszkania odpowiedzmy sobie na pytanie, czy nasza osobista sytuacja jest stabilna na tyle, żeby stać nas było na kupno nowego mieszkania? Do wyboru mamy kupienie mieszkania za gotówkę lub ze środków, uzyskanych w drodze kredytu hipotecznego, przy czym należy pamiętać, że decydując się na pożyczkę, wymagany jest wkład własny. Najbardziej korzystnej transakcji dokonamy, gdy będzie on wynosił powyżej 20%, wówczas bowiem możemy liczyć zarówno na lepsze oprocentowanie pożyczki, jak i niższe raty. Aby jednak taki kredyt uzyskać, należy spełnić kilka warunków, między innymi wykazać odpowiednio wysokie dochody czy być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jeśli kupno mieszkania wiąże się z konkretnymi planami życiowymi, nie odkładajmy transakcji na ostatnią chwilę. Ponaglani bowiem czasem, możemy bowiem dokonać wyboru gorszej oferty i pozbawić się możliwości negocjacji.

Rynek

Rynek nieruchomości rządzi się własnymi prawami, które trzeba wziąć pod uwagę podczas kupna mieszkania. Lato jest okresem największego zainteresowania kawalerkami oraz mieszkaniami dwupokojowymi; dużo osób kupuje wówczas lokale, które od września lub października ma zamiar wynająć studentom. Również najwięcej inwestycji deweloperskich oddawanych jest latem. Osiedle Botanika na terenie krakowskiej dzielnicy Nowa Huta, którego część budowy zakończyła się w sierpniu, jest przykładem jednej z ciekawszych, nowych inwestycji mieszkaniowych na mapie Krakowa, którą warto odwiedzić. Zima z kolei to okres, kiedy możemy sprawdzić stan nieruchomości w ekstremalnych warunkach i wykryć usterki, niezauważalne latem.

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania częściowo ze środków, pochodzących z kredytu, wówczas dobrym momentem będzie III kwartał roku, kiedy odnotowuje się mniejsze kolejki w bankach i znacznie krótszy czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu kredytu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *