Jonizacja wody – charakterystyka procesu

Woda to zdecydowanie najważniejszy z punktu widzenia zdrowia człowieka związek chemiczny – bez niego zachodzenie jakichkolwiek procesów metabolicznych umożliwiających przeżycie jest po prostu niemożliwie. Jednak dostarczanie wody w odpowiedniej ilości nie jest wystarczające do tego, żeby organizm był zdrowy. Ważne jest również, byśmy dbali o właściwą jakość wody. Tę możemy poprawić w procesie jonizacji. Na czym on polega?

Czym jest i na czym polega jonizacja wody?

Proces jonizacji wody znany jest nauce już od wielu lat – niektóre źródła wskazują jej korzenie już w 1800 roku, kiedy to fizyk Michael Faraday odkrył prawo elektrolizy. Później zjawiskiem tym zajmowali się między innymi rosyjscy oraz japońscy uczeni. Ich odkrycia przyczyniły się do stworzenia urządzeń nazywanych jonizatorami wody, które już od połowy XX wieku obecne są w japońskich szpitalach oraz wielu domach w krajach Dalekiego Wschodu. Dziś urządzenia tego typu znajdują coraz większą popularność również na Zachodzie – w tym również w naszym kraju. Na czym jednak polega jonizacja wody?

- „Jonizacja wody to proces polegający na rozłożeniu cząsteczki wody po przyłożeniu do niej prądy elektrycznego – mówi specjalista firmy Global WaterTypowy jonizator wody posiada w swojej budowie dwa zbiorniki na wodę oraz dwie umieszczone w nich elektrody: katodę oraz anodę. Oba zbiorniki oddzielone są membraną, przez którą mogą przenikać jony, jednak nie całe cząsteczki wody. Po uruchomieniu urządzenia przez elektrody zaczyna płynąć prąd elektryczny, pod wpływem którego z cząsteczek wody zaczynają wydzielać się jony dodatnie, czyli kationy i jony ujemne – aniony. Jony te zaczynają przemieszczać się w stronę odpowiedniej elektrody – kationy do katod i aniony do anod. W wyniku tego procesu otrzymujemy wodę o odmiennym współczynniku pH – kwasowym lub zasadowym. Pierwszą nazywamy wodą martwą, kwaśną, drugą zaś żywą lub alkaliczną.

Korzyści z jonizacji wody

Czemu służy jonizacja wody? Według ekspertów w tej dziedzinie woda alkaliczna pozyskiwana w tym procesie posiada wiele bardzo korzystnych właściwości dla naszego organizmu.

  • Neutralizacja wolnych rodników, które działają jako utleniacze. Wolne rodniki naruszają integralność komórek, co może stać się przyczyną wielu poważnych chorób, między innymi nowotworów.
  • Wysokie pH – jest korzystne do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, wspiera działanie buforów organizmu (wątroby, płuc, nerek) i tym samym zapobiega zaburzeniom metabolizmu, które mogą stać się przyczyną chorób takich jak cukrzyca, dna moczanowa.
  • Łatwiejsza absorbcja przez organizm – klastery wody alkalicznej tworzy 6 cząsteczek, co sprawia że łatwiej wnikają one do komórek i skuteczniej transportują cenne związki mineralne. Dla porównania zwykła woda posiada klastery wielko 12-18 cząsteczek.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *