Jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu?

Sezon smogowy w Polsce trwa na dobre. Nie wiesz jaki oczyszczacz powietrza najlepiej sprawdzi się w Twoim domu? Oto kilka informacji, które ułatwią wybór modelu dostosowanego do własnych potrzeb i odpowiedzą na pytanie, czy warto inwestować w drogie oczyszczacze powietrza.

Ilość i rodzaj filtrów niezbędnych dla zapewnienia wysokiej jakości powietrza

Jednym z czynników wpływających na koszt urządzenia jest ilość i rodzaj znajdujących się w nim filtrów. Dobry oczyszczacz powietrza powinien usuwać z powietrza smog, alergeny, lotne związki organiczne (LZO) oraz inne zanieczyszczenia, które stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Z rankingu oczyszczaczy wynika, że najlepsze rezultaty zapewniają modele wyposażone w:

  • Filtr wstępny, usuwający większe zanieczyszczenia, w tym alergeny takie jak sierść i kurz, które po przedostaniu się do dalszych części urządzenia mogłyby utrudnić przepływ powietrza.
  • Filtr HEPA, który eliminuje pyły zawieszone PM2,5 i PM10, pleśń, bakterie i zarodniki roztoczy. Na jego skuteczność wskazuje klasa, która została mu przypisana.
  • Filtr węglowy, zwalczający LZO, z których część ma działanie rakotwórcze.

Wspólna praca tych trzech filtrów pozwala na usunięcie z powietrza niemal wszystkich zanieczyszczeń i brzydkich zapachów. Zestaw tych filtrów może występować jako jeden filtr zintegrowany. W sprzedaży można jednak spotkać urządzenia wyposażone w dodatkowe filtry, na przykład jonowe. Aby zrozumieć działanie jonizatora należy przypomnieć sobie, że wszystkie urządzenia elektryczne wytwarzają dużo jonów dodatnich, tworząc w ten sposób środowisko sprzyjające rozmnażaniu się grzybów, wirusów i roztoczy. Jonizator generuje natomiast jony ujemne, przywracając równowagę w otoczeniu. Jonizacja jest przydatną funkcją dodatkową, lecz nie usuwa z powietrza składników smogu i nie neutralizuje zapachów. Nie radzą sobie z nimi także lampy UV i filtry wodne. Oznacza to, że warto zaopatrzyć się w urządzenie posiadające dodatkowe filtry, jeżeli dysponuje się odpowiednio wysokim budżetem, lecz ich brak nie wpłynie negatywnie na pracę oczyszczacza.

Ważne i przydatne funkcje urządzenia

W trakcie wybierania oczyszczacza należy zwrócić uwagę także na funkcje urządzenia, które mogą mieć wpływ na komfort użytkowników. Szczególnie istotne są:

  • System wskaźników jakości powietrza – posiadają go niemal wszystkie oferowane obecnie oczyszczacze, ale nadal można spotkać się z urządzeniami pozbawionymi funkcji pomiarowej. W przypadku braku czujników konieczne jest zaopatrzenie się w dodatkowe urządzenie do pomiaru jakości powietrza. Trzeba pamiętać, że dane z najbliższej stacji pomiarowych przedstawiają uśrednione wyniki dla danego obszaru, tak więc nie są dobrym źródłem wiedzy o jakości powietrza we własnym mieszkaniu.
  • Tryb automatyczny – to funkcja, dzięki której urządzenie samo dostosowuje intensywność oczyszczania do aktualnego stanu powietrza. Jest przydatna, ponieważ sprawia, że oczyszczacz pracuje sam, zapewniając optymalne tempo filtracji, ale nie tak samo istotna jak system wskaźników poziomu zanieczyszczeń.
  • Nawilżacz powietrza – powoduje, że oczyszczacz staje się urządzeniem wielofunkcyjnym. Suche powietrze utrudnia oddychanie, ma niekorzystny wpływ na samopoczucie fizyczne i koncentrację. Nawilżanie jest zatem przydatną opcją, ale nie można zapominać o tym, że nadmierna wilgotność powietrza również może przynieść złe skutki. W przypadku decyzji o zakupie urządzenia łączącego funkcje oczyszczacza i nawilżacza najlepiej wybrać model wykorzystujący system ewaporacyjnego nawilżania, który zapobiega nadmiernej wilgotności.
  • Tryb nocny – taka funkcja umożliwia używanie oczyszczacza w nocy bez negatywnego wpływu na komfort snu. Po przejściu w tryb nocny urządzenie pracuje bardzo cicho, a podświetlenie panelu zostaje wyłączone. Niektóre oczyszczacze działają wystarczająco cicho na najniższym trybie filtracji, dlatego w ich przypadku funkcja ta nie jest szczególnie ważna.
  • Timer – zapewnia automatyczne wyłączenie urządzenia po upływie określonego czasu, co przekłada się się na komfort użytkowania i zapobiega niepotrzebnemu zużywaniu energii.
  • Zdalne sterowanie – niektórymi urządzeniami można sterować przy pomocy pilota. Chociaż jest to rozwiązanie zapewniające wygodę, to nie przekłada się na skuteczność oczyszczania, podobnie jak funkcja SMART, która pozwala na zmianę ustawień na odległość za pomocą odpowiedniej aplikacji.

Najważniejsze parametry techniczne oczyszczacza

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy też zwrócić uwagę na specyfikację techniczną poszczególnych modeli, a przede wszystkim na:

  • Maksymalną wielkość powierzchni, jaką jest w stanie oczyścić urządzenie. Producenci podają ją zwykle w m2, a rzadziej m3. Pod tym względem oczyszczacz musi być dobrze dostosowany do miejsca, w którym ma być wykorzystywany.
  • Głośność, ponieważ zbyt hałaśliwe urządzenia zakłócają komfort pracy i snu. Dla porównania warto zaznaczyć, że lodówki zwykle emitują hałas nie wyższy niż 40 dB, tak więc oczyszczacz powietrza powinien mieć podobną głośność.
  • Przewidywaną żywotność filtrów, która wpływa na koszty eksploatacji urządzenia.

Czy cena świadczy o skuteczności oczyszczacza?

Ceny oczyszczaczy wahają się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W dniu 1 lutego 2018 roku za 399 zł będzie można kupić oczyszczacz z Biedronki. Czy będzie to dobra oferta?

Z przedstawionych powyżej informacji wynika, że koszt nie zawsze stanowi odzwierciedlenie jakości, ponieważ tańsze urządzenia posiadają filtry, które bardzo dobrze radzą sobie ze wszystkimi rodzajami zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Ponadto zostały wyposażone w najważniejsze funkcje, jakie powinien mieć dobry oczyszczacz. Oznacza to, że nie trzeba decydować się na zakup drogich urządzeń, których przewaga nad tańszymi oczyszczaczami wynika głównie z tego, że posiadają funkcje zapewniające jeszcze wyższy komfort użytkowania, a nie lepsze oczyszczenie powietrza.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *