Jak zrobić ściankę działową?

W dzisiejszych czasach dzięki płytom kartonowo-gipsowym postawienie dodatkowej ściany w pomieszczeniu to dość szybka i łatwa sprawa. W tym artykule zostaną opisane poszczególne kroki i podpowiemy na co zwrócić uwagę.

Zanim zaczniesz

Zanim przystąpisz do działania trzeba wszystko dobrze zaplanować i przygotować. W pierwszej kolejności należy przemyśleć dokładne miejsce i kształt ścianki działowej. Warto zadbać o to, żeby w obu pomieszczeniach było zapewnione ogrzewanie, dostęp do okna oraz możliwość wygodnego wejścia. Jeśli drzwi mają być zamontowane w ściance działowej to trzeba wyznaczyć odpowiednie dla nich miejsce.

Na etapie planowania trzeba też przemyśleć jakiego rodzaju płyt użyjemy oraz jakie zastosujemy wypełnienie.Od tych materiałów zależy jakie właściwości mechaniczne oraz akustyczne będzie miała ścianka. Jeśli zamierzamy na niej wieszać np. półki, to trzeba do budowy konstrukcji użyć odpowiednio wytrzymałych płyt i profili stalowych.  Jeśli zależy nam na dobrym wyciszeniu obu pomieszczeń, to koniecznie trzeba zainwestować w dobrą wełnę mineralną. W takiej sytuacji warto też przemyśleć montaż podwójnej warstwy płyt, co znacznie poprawi paramenty izolacyjności akustycznej.

Montaż ścianki działowej

W miejscu, gdzie powstanie ścianka, na podłodze, suficie i ścianach należy przykręcić stelaż . Tworzy się go z profili stalowych. Pomiędzy elementami górnymi i dolnymi umieszcza się profile, do których będą przykręcane płyty. Profil stalowy powinien być dobrany odpowiednio do parametrów  ściany jakie zamierzamy uzyskać. Aby dowiedzieć się więcej o właściwościach profili warto zajrzeć tutaj:  http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/kategorie-produktowe-i-systemowe/profile-stalowe Do konstrukcji przykręcamy z jednej strony wybrane płyty g-k. Wnętrze stelażu wypełniamy wełną mineralną.

Kolejny krok to przykręcenie kolejnej warstwy płyt z drugiej strony ściany. Kiedy wszystkie płyty są już przykręcone ich połączenia oraz miejsca, w których są wkręty należy wyrównać masą szpachlową. Po wyschnięciu ściana jest gotowa do wykończenia farbą, tapetą lub inną okładziną ścienną.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *