Jak zaplanować zakup wagi i na co zwracać uwagę?

Zakup wagi przemysłowej nie jest taki prosty jakby to się mogło wydawać. Istnieje wiele typów urządzeń, które różnią się od siebie konstrukcją oraz parametrami. Aby dobrze dobrać wagi przemysłowe do swoich potrzeb, konieczne jest wzięcie pod uwagę kilku czynników.

Specjaliści z firmy Red Rooster Poland przedstawiają kilka zagadnień, na które warto zwrócić uwagę planując zakupy.

Branża

Istnieje cały szereg wag, które przydają się w różnych branżach. Przed zakupem warto zastanowić się, które urządzenia dźwigowe będą pasowały do prowadzonego przez nas biznesu. Można zatem wyróżnić wagi przemysłowe takie jak:

  • wagi kontrolne, które są wyjątkowo proste w obsłudze i z wysoką dokładnością mierzą towary o niewielkiej masie. Przydają się między innymi w gastronomi i drobnym handlu;
  • wagi etykietujące, które podczas ważenie są w stanie drukować etykiety zawierające informacje, takie jak na przykład dokładna waga oraz cena;
  • wagi kalkulacyjne, które umożliwiają wyliczenie należności poprzez wprowadzenie ceny jednostkowej towaru do pamięci lub poprzez wpisanie tej ceny na klawiaturze wagi, z powodzeniem sprawdzają się w małych placówkach handlowych oraz na targowiskach;
  • wagi dźwigowe, które inaczej nazywane są też hakowymi. Przeznaczone są do ważenia dużych, nietypowych produktów;
  • wagi multimedialne, które poza etykietowaniem i ważeniem, posiadają też szereg innych funkcji. Zazwyczaj są połączone z komputerem PC, który dodatkowo rozszerza ich funkcje. Ten rodzaj wag ma wiele zastosowań i nadaje się do gastronomi oraz handlu. Przeważnie w miejscach samoobsługowych.

Dokładność ważenia oraz maksymalne obciążenie

W biznesie liczy się każdy gram. Przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nawet najmniejsza pomyłka w pomiarze może być kosztowna. Dokładność pomiaru to kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze wagi.

Jeżeli wiemy jakie towary będziemy ważyć, możemy wybrać urządzenia dźwigowe, które mają określony margines błędu. Oczywiście liczy się też maksymalne obciążenie wagi. Istnieją urządzenia, które ważą z dokładnością do jednego grama, są też urządzenia, których margines błędu wynosi zaledwie kilka miligramów.

Warunki pracy

Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą, którą powinniśmy brać pod uwagę kupując wagę dla biznesu są warunki pracy, w których urządzenie będzie działało. Należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne oraz to czy waga będzie narażona na wilgoć, kurz oraz niskie lub wysokie temperatury. Istotne są tutaj normy szczelności oraz materiały z jakich wykonane są urządzenia.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *