Jak przygotować się do wizyty kominiarza?

Sprawne działanie systemu kominowego ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, ale także wydajnego wykorzystywania energii grzewczej. Przynajmniej raz w roku powinno przeprowadzać się kompleksowy przegląd komina, aby uniknąć usterek, a nawet zagrożenia pożarowego. Kiedy konieczne jest skorzystanie z usług kominiarza i jak przygotować się do takiej wizyty?

Dlaczego przeglądy kominiarskie są tak ważne?

Wbrew pozorom praca kominiarza nie ogranicza się tylko do wejścia na dach i sprawdzenia komina. Jest to zadanie bardziej złożone, gdyż przeglądowi podlegają wszystkie przewody instalacyjne i kominowe. Ich regularne czyszczenie zapewnia odpowiedni przepływ powietrza oraz zapobiega cofaniu się spalin do wnętrza budynku.

– „Regularne przeglądy kominiarskie mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia usterek w przewodzie kominowym – mówi specjalista z firmy Kominiarze Warszawa. – Brak ciągu lub warstwa sadzy nagromadzona na ścianach komina może doprowadzić do pożaru lub zaczadzenia” – dodaje. Podczas wizyty kominiarza zostaje dodatkowo sprawdzony stan techniczny urządzeń, co pozwala zdiagnozować i usunąć ewentualne usterki.

Przygotowanie się do wizyty kominiarza

Przeglądy kominiarskie nie zajmują dużo czasu, jednak muszą być przeprowadzone dokładnie. Kominiarze dysponują specjalistycznym sprzętem pomiarowym i czyszczącym, co znacznie usprawnia ich pracę. Przed wizytą warto jednak zadbać, aby kominiarz miał zapewnione odpowiednie warunki do realizacji usługi. Przede wszystkim należy pamiętać
o kilku ważnych kwestiach.

  • Uprzątnij piec i komin – przed wizyta powinno przygotować się palenisko poprzez usunięcie z niego resztek popiołu. Ułatwi to diagnostykę stanu wkładu kominkowego i szczelności pieca.
  • Zapewnij dostęp do urządzeń – zanim zjawi się kominiarz, pozbądź się wszystkich przedmiotów, które mogą utrudnić dostęp do przewodów wentylacyjnych, pieca czy kominka.
  • Przygotuj dogodne wejście na dach – mimo że kominiarze dysponują niezbędnym sprzętem, to powinno się ułatwić im dostęp na dach. Przede wszystkim chodzi tu
    o przygotowanie dostępu do włazu na dach, aby możliwe było sprawne przeprowadzenie przeglądu komina.

Po zakończeniu pracy, kominiarz sporządza protokół potwierdzający sprawność instalacji kominowych i wentylacyjnych. Podczas wizyty poinstruuje także, w jaki sposób dbaćo przewód kominowy, aby nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *