Elementy małej architektury miejskiej

Architektura kojarzy nam się przede wszystkim z projektowaniem dużych budynków przeznaczonych do konkretnych funkcji: mieszkalnych, produkcyjnych, handlowych i wielu innych. Tymczasem na każdym kroku spotykamy się z elementami tzw. małej architektury. Ich funkcje nie są, co prawda, tak istotne dla naszego życia, jak solidnie zaprojektowany dom czy biuro, jednak dzięki nim przebywanie w przestrzeni miasta jest zdecydowanie przyjemniejsze.

Czym jest mała architektura miejska?

Małą architekturą nazywamy niewielkie obiekty, wykorzystywane do efektywnego zagospodarowania przestrzeni miejskiej – działek budowlanych, osiedli, parków i innych terenów zielonych, terenów wokół szkół, szpitali, czy w końcu ulic i chodników. Wśród nich znajdziemy zarówno unikalne obiekty architektoniczne, jak i obiekty użytkowe.

Obiekty architektoniczne

Do tej grupy zaliczymy konstrukcje o charakterze religijnym, historycznym lub też czysto estetycznym. Będą to zatem wszelkiego rodzaju posągi, fontanny, kaplice czy też ozdobne bramy. Do ich zbudowania wciąż często używa się tradycyjnych metod budowlanych, choć coraz częściej możemy spotkać np. przykłady miejskiej sztuki nowoczesnej, skonstruowanej z tworzyw sztucznych i innych materiałów.

Obiekty funkcjonalne

W przeciwieństwie do obiektów wymienionych wyżej funkcjonalne elementy architektury miejskiej są najczęściej produktami seryjnymi, wytwarzanymi przez takie firmy, jak Ziegler Studio. Do tej grupy zaliczymy przede wszystkim ławki, kosze na śmieci i popielniczki, donice i osłony dla roślin, gabloty informacyjne, stojaki rowerowe, wiaty autobusowe i inne formy zadaszeń, czy w końcu różnego rodzaju oznaczenia drogowe. Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie w przestrzeni miejskiej bez nich. Kosze na śmieci pomagają utrzymać otoczenie w czystości, słupki, ogrodzenia i bariery zwiększają nasze bezpieczeństwo podczas pieszego poruszania się po mieście, zaś umieszczone w parkach ławki pozwalają przyjemnie spędzać czas i wypoczywań wśród zieleni. Mała architektura ma również niebagatelne znaczenie dla ogólnego wyglądu miasta. W ofercie firmy Ziegler Studio znajdziemy szeroki wybór elementów małej architektury, które pozytywnie wpłyną na estetykę naszego najbliższego otoczenia i sprawią, że stanie się ono znacznie przyjaźniejszym miejscem.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *