Dróżki, ścieżki i chodniki – po czym dotrzeć do ogrodu?

Projektując czy remontując dom nie można zapomnieć o jego otoczeniu. Nawet najpiękniejszy budynek straci urok, jeśli będzie stał na zaniedbanym, wybetonowanym placu. Piękny ogród i wypielęgnowany front posesji nada szlachetności i charakteru nawet najskromniejszemu lokum. Jednym z kluczowych elementów tej przestrzeni są ciągi komunikacyjne. Chodniki, ścieżki, podjazdy, placyki… wszystko to nie dość, że musi być dobrze rozplanowane i praktyczne w użytkowaniu, powinno także pasować do architektury domu, stylu ogrodu i nie burzyć ogólnej estetyki. Dobór odpowiednich nawierzchni jest więc nie lada wyzwaniem.

Front domu – przestrzeń codziennej bieganiny

Przestrzeń przed domem jest przede wszystkich przestrzenią użytkową. Codziennie chodzimy po niej my i nasi goście, wnosimy przedmioty, wjeżdżamy samochodem czy rowerem. Musi więc być przede wszystkim trwała i stabilna. Nawet miłośnicy naturalnych, nierównych kamieni i nieregularnych ścieżek powinni się zdecydować na wygodny chodnik między drzwiami frontowymi, a wejściem na posesję. Ważne, żeby mogła z niego bez problemu skorzystać kobieta w szpilkach, osoba starsza czy rodzina z dziecięcym wózkiem. Jednak nawet wśród gładkich płyt chodnikowych jest w czym wybierać. W zależności od obranego stylu można zdecydować się na płyty z naturalnego kamienia (granitowe, trawertynowe, gnejsowe), betonowe, w tym te udające deski, różnokolorowe czy z ciekawą fakturą. Nie lubisz chodników z masywnych płyt? Alternatywą są kostki brukowe. Na chodnik przed domem doskonale nadadzą się te regularniejsze, betonowe, bez dystansów lub bardzo równo położone kostki kamienne. Zarówno w przypadku płyt, jak i bruku ważne, żeby nie były z materiałów zbyt śliskich lub wrażliwych na korozję i uszkodzenia mechaniczne.

Równie wymagający namysłu, choć z zupełnie innych powodów jest podjazd. Przede wszystkim musi on być wytrzymały i stabilny, doskonale sprawdzą się tu klinkier czy kostka kamienna lub betonowa z większymi dystansami. Ponieważ jednak stanowi od dużą powierzchnię, w przeciwieństwie do chodnika powinien być ażurowy, by swobodnie mogła z niego spływać woda i wsiąkać w podłoże. Pozwoli to uniknąć zbieraniu się wody w jednym miejscu i zachować naturalną gospodarkę wodną.

Ogród – strefa relaksu

Ogród to miejsce, w którym spędza się przede wszystkim czas wolny i ważne, by był harmonijny i miał na domowników kojący wpływ. W pierwszej kolejności należy wytyczyć ścieżki tak, by ułatwiały poruszanie się po ogrodzie, a nie skłaniały do wydeptywania szlaków na skróty. Następnie można się zastanowić nad wyborem materiału i sposobem ułożenia nawierzchni. Na pewno olbrzymie znaczenie ma tu spójność ze stylistyką ogrodu, mebli ogrodowych czy małej architektury (altany, garażu, szopki na narzędzia). Ważna jest także wielkość ogrodu. W przestronnym ogrodzie dobrze jest wytyczyć kilka większych chodników, dających swobodny dostęp do miejsc często uczęszczanych, a między rabatami poprowadzić mniej regularne, węższe ścieżki. Na większej posesji można sobie także pozwolić na duże, ciężkie kamienne płyty, które przytłoczyłyby mały, przydomowy ogródek.

Reszta, to już kwestia gustu i fantazji właścicieli. Duży wybór różnych typów nawierzchni oferuje Leroy Merlin. Wśród nich znaleźć można naturalne, regularne lub nieregularne płyty wapienne i z piaskowca, a także kamienie posadzkowe – różnobarwne lub np. imitujące drewno. Tego typu elementy nawierzchni można w ogrodzie ciekawie zaaranżować, tworząc luźno ułożone ścieżki, a pomiędzy nie wysiać trawę lub odporne na deptanie rośliny (np. macierzankę, karmnik ościsty). Jeśli ogród jest raczej nieregularny i raziłyby w nim proste linie, poza luźno rozrzuconymi wśród zieleni stopniami, można także wykorzystać kostkę brukową. W sklepach bez problemu dostać można specjalne kostki w kształcie klinów, przeznaczone do układania łuków i kolistych placyków. Doskonale prezentują się także wzory ułożone z kostek w różnych kolorach.

Dróżki w mniejszym ogródku lub te pomiędzy rabatami i gęściej zarośniętymi częściami ogrodu można wykonać z mniej trwałych materiałów, takich jak drewno, otoczaki, kamienne łupki. Można także wykorzystać materiały sypkie, w tym grysy (np. z bazaltu, dolomitu, kwarcu) czy korę. Należy wtedy pamiętać o choćby niewielkim krawężniku, żeby ścieżka nie rozsypała się po okolicznych rabatach albo trawniku. Do wyboru są tu nie tylko klasyczne, betonowe krawężniki, ale i obrzeża granitowe. Lżejsze optycznie są wykończenia palisadowe. Można je wykonać także z drewna, należy jednak pamiętać o jego odpowiednim zabezpieczeniu impregnatami. Wszelkie elementy drewniane sprawdzają się przy tym przede wszystkim w miejscach nasłonecznionych. W cienistych i wilgotnych mogą pozostawać często zbyt śliskie.

Dużo trwalsze i porządnie utwardzone muszą być natomiast wszelkie placyki i przestrzenie użytkowe. W miejscu, w którym ma stanąć stół i krzesła podłoże powinno być dość równe, by nogi od mebli ogrodowych nie wpadały w szczeliny. Jeśli w ogrodzie ma się znaleźć stała przestrzeń na grilla, ważny jest dobór materiału, na którym bez problemu można stosować detergenty i myjki ciśnieniowe. Dzięki temu łatwiej będzie doczyścić tłuste plamy po posiłkach. W obu przypadkach doskonale sprawdzi się kostka brukowa. W zależności od potrzeb można postawić na klasyczną kostkę granitową, kwarcową lub bazaltową o nieregularnym kształcie. Ciekawym rozwiązaniem do nowoczesnego ogrodu będą natomiast betonowe kostki o geometrycznych kształtach (gładkie, prostokątne, ale i w kształcie podwójnego T czy kliny). W minimalistycznym otoczeniu dobrze będzie wyglądała kostka monochromatyczna, wtedy warto postawić na dużo równiejsze kolorystycznie kostki betonowe. Jeśli natomiast placyk ma się raczej zlać z otoczeniem, lepiej sprawdzą się nierównomierne kolorystycznie kamienie naturalne.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *