Dlaczego warto budować domy energooszczędne?

Energooszczędny dom

Energooszczędność to już nie tylko moda, ale również wymóg czasów i chęć ochrony środowiska. Stan otaczającej nas natury jest coraz gorszy, zaś ceny energii, wody i ciepła stale rosną. Odpowiedzią na to jest pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Chcąc podążać za tym trendem warto przemyśleć budowę domu energooszczędnego.

Dom pasywny pierwszym krokiem do energooszczędności

Dom pasywny to budynek, którego bryła jest usytuowana w taki sposób, aby starty ciepła były jak najmniejsze. Bardzo ważne jest, żeby zachować przy tym funkcjonalność i ergonomię wnętrz. W domach pasywnych wszystkie elementy powinny być połączone w taki sposób, aby już na wstępie zlikwidować wszystkie miejsca, w których mogłoby dochodzić do strat ciepła.

Dodatkowo istotne jest również wykorzystanie do budowy materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych wysokiej jakości. Konieczne jest, aby dom stawiany był zgodnie ze sztuką budowlaną. Może o to zadbać wykwalifikowana ekipa budowlana. Jedną z firm zajmujących się budową domów energooszczędnych jest firma EcoReadyHouse. Można znaleźć ich stronę wpisując np. dom pasywny projekt do wyszukiwarki.

Domy ekologiczne i ich usytuowanie

Bardzo istotne podczas budowy domu jest jego usytuowanie. Powinien on być tak rozplanowany na działce, aby wykorzystane były pasywne źródła ciepła, tj. energia słoneczna. Dzięki oknom umieszczonym od strony południowej, słońce będzie z powodzeniem ocieplać dom. Odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata sprawi, że z łatwością będzie on odzyskiwał ciepło pochodzące od mieszkańców domu lub od urządzeń znajdujących się w jego wnętrzu.

Zalety domów energooszczędnych

Główną zaletą jest obniżenie kosztów za energię (nawet do 80%). Jeśli ograniczymy zapotrzebowanie na ciepło służące do ogrzewania, to nasze rachunki na pewno będą niższe, a co za tym idzie zaoszczędzimy pieniądze. Dodatkowo nie będziemy produkować szkodliwych dla środowiska gazów i innych substancji powstających np. podczas spalania węgla. Budowanie domów ekologicznych jest łatwym sposobem na wykorzystanie energii pochodzącej ze środowiska oraz pozwala na ograniczenie kosztów eksploatacji.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *