Dlaczego sufit nie spada nam na głowę?

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego sufit nie spada nam na głowy? Dzieje się tak, mimo jego ogromnej wagi i braku podparcia słupami lub innymi elementami konstrukcyjnymi. Podczas wizyty na budowie możemy zobaczyć szalunki stropowe podparte dużą ilością specjalnych metalowych lub drewnianych słupów, nazywanych fachowo stemplami budowlanymi. Jednak po niedługim czasie tymczasowa konstrukcja jest demontowana, a sufit bezpiecznie pozostaje na swoim miejscu. Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze odpowiednie zbrojenie

Sufit nie składa się wyłącznie z betonu, ale również ze stalowych prętów zbrojeniowych. Pręty te mają dokładnie określoną średnicę i długość. Projekt budowlany określa również klasę i gatunek stali, z której powinny być wykonane.

Zbrojenie koniecznie musi być wykonane zgodnie z projektem budowlanym. Projekt określa nie tylko poziomy układ prętów, ale także sposób ich oparcia na ścianach. Trzeba bowiem zauważyć, że pręty te łączą sufit z najwyższym elementem ściany, czyli tak zwanym wieńcem stropowym.

Dzięki zastosowaniu zbrojenia zwiększa się nośność stropu, czyli jego wytrzymałość na obciążenie. Dlatego wykonanie układu prętów stalowych warto zlecić doświadczonym i sprawdzonym fachowcom. Od prawidłowego wykonania zbrojenia zależy bezpieczeństwo przyszłych mieszkańców domu.

Po drugie odpowiedni beton

Jednak same pręty zbrojeniowe nie wystarczą. Trzeba jeszcze zastosować beton o odpowiedniej klasie wytrzymałości, czyli taki który będzie w stanie wytrzymać założony przez projektanta poziom obciążeń. Najczęściej są to obciążenia w przedziale od 150 do 300 kg na metr kwadratowy.

Poza wytrzymałością ważna jest również grubość stropu. Jeżeli rozpiętość sufitu jest niezbyt duża i nieplanowane jest jego duże obciążenie, wystarczy wylanie warstwy o grubości 14 centymetrów. W przypadku większej odległości pomiędzy podpierającymi sufit ścianami lub przy większych obciążeniach warstwa betonu powinna być odpowiednio grubsza.

Ważna jest również technologia przygotowania materiału. Najlepszym pomysłem jest wykorzystanie gotowej mieszanki przygotowanej w betoniarni. Materiał jest przywożony na budowę specjalnym pojazdem, ale jego wylewanie odbywa się za pomocą specjalistycznej pompy. Taki proces wylewania betonu gwarantuje, że nie straci on swoich właściwości.

Efekt – wytrzymały i bezpieczny strop

Jak zatem widać wytrzymałość sufitu zależy od projektu budowalnego, wykorzystanych materiałów i przebiegu prac budowlanych. Dobry projekt jest pierwszym krokiem. Jednak równie ważna jest jego realizacja. Wszelkie zmiany powinny być konsultowane z projektantem, gdyż mogą mieć negatywny wpływ na nośność stropu. A to może grozić poważnymi problemami i zmniejszeniem poziomu bezpieczeństwa.

Jednak gdy wszystko jest wykonane zgodnie z projektem i obowiązującymi normami, możemy być pewni, że sufit nie spadnie nam na głowę.

Źródło: Szalunkiweb.pl – Wynajem szalunków

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *