Czym jest przekaźnik priorytetowy?

Choć stosowany jest od lat, a jego zbawienne właściwości zezwalają na pracę wielu urządzeń o wielkiej mocy, to jego nazwa wciąż brzmi dosyć enigmatycznie, a czasami nawet spotyka się ze zdziwieniem elektryków. Przekaźnik priorytetowy, bo o nim mowa, to niezwykle ważny moduł w dziedzinie elektryki. Czym jest i kiedy się go stosuje? Sprawdźmy.

Czym jest przekaźnik priorytetowy?

O ile nazwa tego niezwykle ważnego urządzenia z punktu widzenia sprawności instalacji elektrycznej budzi zdziwienie, to zjawisko tzw. „wywalenia korków” zna chyba każdy, choć nie zawsze zastanawia się i zdaje sobie sprawę, co jest przyczyną tego kłopotliwego procesu. Zjawisko „wyrzucenia korków” to nic innego jak zabezpieczenie prądowe. Dochodzi do niego, kiedy do jednego obwodu elektrycznego podłączonych jest kilka urządzeń elektrycznych, których paca wymaga poboru dużej ilości mocy.

O ile jedno z nich może działać sprawnie, to gdy uruchomimy obydwa lub więcej jednocześnie, obciążenie obwodu jest tak wielkie, że ten zaczyna się przed tym bronić, właśnie poprzez „wybicie korka”. Przekaźnik pozwala na ustalenie, które urządzenie jest ważniejsze, spełnia rolę priorytetową, a które zwykłe. W przypadku podłączenia obydwu urządzeń, to, które zostało zakwalifikowane jako zwykłe zostanie bezpiecznie odłączone, tak, by w obwodzie nie doszło do przeciążenia.

Jak to działa?

Żeby przekaźnik priorytetowy mógł zadziałać, należy go odpowiednio zaprogramować. Dokonuje się tego potencjometrem, który ustala wartość maksymalnego poboru prądu w przyłączu priorytetowym, której pojawienie się będzie skutkowało odłączeniem drugiego urządzenia wpiętego jako niepriorytetowe. W sytuacji, kiedy nastąpi spadek poboru prądu w obwodzie o charakterze priorytetowym poniżej ustalonego limitu, przekaźnik spowoduje automatyczne włączenie drugiego urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, urządzenia elektryczne mogą sprawnie funkcjonować w jednym obwodzie, bez dokonywania przeciążeń i pojawiania się uciążliwych zabezpieczeń prądowych w postaci „wybicia korka”.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *