Czy kotły na paliwo stałe są nowoczesne?

Kocioł na paliwo stałe

Obserwując trendy na rynku, łatwo zauważyć, że technologie grzewcze idą z duchem czasu. Nowoczesne urządzenia są ekologiczne, wydajne i komfortowe w eksploatacji. Do takich rozwiązań należą również nowoczesne kotły na paliwo stałe. Już dawno minęły czasy świetności, tradycyjnych „kopciuchów”. Kotły na paliwa stałe, dostępne na rynku, sprawdzają się doskonale, zarówno w nowych jak i starszych budynkach. Posiadają wiele zalet, dzięki którym zyskały zaufanie tysięcy inwestorów.

Nie jest to przypadkiem, że kocioł na pellet lub nowoczesne koły na ekogroszek (wybierz Defro, jako sprawdzonego producenta) to obecnie najchętniej wybierane opcje wśród systemów grzewczych. Zadowolenie użytkowników jest bardzo dobrą rekomendacją, ale o nowoczesności tych urządzeń mówią również ich parametry i certyfikaty. Przedstawiamy, najważniejsze dowody na to, że kotły na paliwo stałe są nowoczesnymi urządzeniami, odpowiadającymi standardom obecnych czasów.

Kotły 5 klasy

Kotły 5 klasy to gwarancja jakości i ekologiczności. Czym się różnią te kotły od urządzeń niższych klas? Przede wszystkim emisyjnością. Generują one aż 5 razy mniej pyłów niż stare kotły 1 klasy. W przypadku emisji tlenku węgla, wartość ta jest 50-krotnie niższa. Kotły 5 klasy są wyposażone w rozwiązania pozwalające na precyzyjne dostarczanie paliwa i powietrza do paleniska. Są to czynniki, które wymiernie wpływają na ekologiczność urządzenia. Ponadto, powłoki ceramiczne akumulują ciepło, co wspomaga proces spalania. W kotłach 5 klasy, zdecydowano się na usunięcie dodatkowego rusztu. Ogranicza to możliwość spalania innych materiałów niż dedykowanego do danego urządzenia. Rekompensatą są wysokie sprawności kotłów 5 generacji. Są to nowoczesne kotły CO, które minimalizują niekorzystny wpływ systemów grzewczych na środowisko.

Ecodesign

Jest z argumentów potwierdzających, to, że kotły na paliwo stałe to nowoczesne jest certyfikat Ekoprojektu. Ecodesign (inaczej Ekoprojekt) to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego, zawierająca wymagania energetyczno-emisyjne, które jeszcze bardziej rozszerzają przepisy dot. kotłów 5 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012. Czy te przepisy się różnią od siebie? Głównie chodzi o spojrzenie na parametr mocy kotła. Dyrektywa Ekoprojektu wymaga od nowoczesnych kotłów zapewnienia wysokiej sprawności oraz niskiej emisji, niezależnie czy pracują z mocą maksymalną czy obniżoną. Wpływa to korzystnie zarówno na środowisko, jak i na oszczędności generowane podczas eksploatacji. Ekoprojekt wprowadził także pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Jest to, w dużym uproszczeniu sprawność kotła uwzględniająca zapotrzebowani urządzenia na energię elektryczną. Certyfikat Ecodesign zakłada również normy emisyjne, które muszą spełniać urządzenia grzewcze.

Dla emisji cząstek stałych:

  • kotły z podajnikiem automatycznym: < 40 mg/m3,
  • kotły z załadunkiem ręcznym: < 60 mg/m3.

Dla emisji tlenku węgla:

  • kotły z podajnikiem automatycznym: < 500 mg/m3,
  • kotły z załadunkiem ręcznym: < 700 mg/m3.

Dla emisji OGC:

  • kotły z podajnikiem automatycznym: < 20 mg/m3,
  • kotły z załadunkiem ręcznym: < 30 mg/m3.

Dla emisji tlenków azotu:

  • kotły na biomasę (np. pellet): < 200 mg/m3,
  • kotły na ekogroszek: < 350 mg/m3.

Piece CO na pellet (np. Defro) lub ekogroszek wyparły z rynku urządzenia węglowe. Nie jest to przypadek, ponieważ przewyższają je w każdym aspekcie. Nowoczesne kotły na paliwo stałe są połączeniem aspektów, na które zwraca się największą uwagę podczas doboru urządzenia grzewczego: funkcjonalności, ekologiczności oraz oszczędności. Ponadto, systemy automatycznego sterowania, gwarantują prawie bezobsługową eksploatację.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *