Charakterystyka i zastosowanie odzieży roboczej

Odzież robocza często mylona jest z odzieżą ochronną i błędnie używa się obu pojęć zamiennie. W rzeczywistości oba rodzaje odzieży różnią się od siebie i są stworzone do całkiem różnych celów.

Odzież ochronna to ta, która ma chronić pracownika przed szkodliwym działaniem czynników biologicznych, chemicznych, mechanicznych itd. Natomiast odzież robocza jest jedynie ochroną przed zniszczeniem czy zabrudzeniem odzieży prywatnej pracownika podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Do podstawowych elementów odzieży roboczej możemy zaliczyć:

  • buty robocze - mają one za zadanie zapobiegać poślizgnięciu w miejscu pracy i zapewniać komfort pracy,
  • rękawice robocze – mogą chronić nie tylko ręce pracownika np. przed zabrudzeniem, ale i produkt, gdy jest taka ochrona potrzebna podczas jego wytwarzania,
  • fartuchy robocze – mogą być zakładane bezpośrednio na ubranie prywatne, chroniąc je przed ewentualnym zniszczeniem czy zabrudzeniem.

Do produkcji odzieży roboczej stosowane są materiały wytrzymałe na bazie bawełny, aby zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia. Stosuje się również tkaniny takie jak: flanela, polar, ortalion, a do odzieży jednorazowej – polipropylen. Oprócz rodzaju materiału, czy tkaniny ważnym elementem jest gramatura materiału i technika szycia, świadczą one o wytrzymałości i wygodzie powstałej odzieży.

Istotnym elementem odzieży roboczej jest również komfort ich użytkowania. W tym celu, dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest dobranie odpowiednich rodzajów tkaniny. Tkaniny te wykonane są w sposób ułatwiający cyrkulację powietrza oraz wchłanianie potu, dzięki czemu skóra oddycha. W dobrej jakościowo odzieży roboczej możemy spotkać się również ze wzmocnionym podwójnym szwem, dodatkowymi elementami ułatwiającymi pracę np. kieszenie, przegródki oraz estetyką wykonania odzieży na wyższym poziomie.

Próbując dokonać podziału odzieży roboczej, to podstawowym kryterium będzie jej przeznaczenie. Wyróżnić można:

  • branża ogrodnicza,
  • branża gastronomiczna,
  • branża medyczna/lecznicza,
  • dla mechaników
  • dla budowlańców

Warto pamiętać, że w większości przypadków zapewnienie odzieży roboczej dla pracownika nie jest dobrą wolą pracodawcy, ale obowiązkiem, który nakłada na niego kodeks pracy i którego nieprzestrzeganie może skutkować konsekwencjami prawnymi.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *