Rodzaje pokryć dachowych – co wybrać?

Konstrukcja dachowa

Pokrycie dachu jest bardzo ważnym elementem każdego budynku. Dach z reguły wybiera się na lata, bez zamiaru zmiany „za chwilę”, w związku z czym decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania musi być dokładnie przemyślana i zaplanowana. Przed wyborem dobrze jest wiedzieć czym charakteryzują się konkretne materiały i jakie są między nimi różnice.

Rodzaje pokryć dachowych

Każda osoba budująca jakikolwiek budynek, w pewnym momencie będzie musiała zapoznać się z dostępnymi rodzajami poryć dachowych. Jest to bardzo ważny element inwestycji, ponieważ chroni budynek przed czynnikami atmosferycznymi jak deszcz, śnieg, wiatr, słońce, a nawet hałas. Większość dostępnych materiałów dostępnych jest w wielu kolorach oraz wzorach co pozwala dopasować pokrycie dachowe do elewacji budynku. Najczęściej stosowanymi materiałami są:

  • dachówki ceramiczne,
  • dachówki betonowe,
  • gont bitumiczny,
  • blachodachówka,
  • papa,
  • płyty dachowe,
  • masy dachowe,
  • gont drewniany lub strzecha

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne to najpopularniejszy i najbardziej ceniony rodzaj pokrycia dachowego. Materiał ten jest stosunkowo drogi, jednak jak już wcześniej wspomniano budowa domu to inwestycja na lata i jeżeli możemy sobie na to pozwolić warto skorzystać z najlepszych możliwych materiałów. Dachówki ceramiczne wykonuje się poprzez wypalanie gliny, dzięki czemu są one bardzo odporne na warunki atmosferyczne oraz trwałe. Dachówki na dachu ułożone są pojedynczo dzięki czemu możliwa jest wymiana jednej uszkodzonej sztuki. Materiał ten jest jednak bardzo ciężki i wymaga solidnej więźby dachowej.

Dachówki betonowe

Dachówki betonowe są bardzo podobne do dachówek ceramicznych jednak nie są aż tak wytrzymałe. Są tańsze w zakupie, ale podobnie jak dachówki ceramiczne wymagają masywnej więźby dachowej ze względu na dużą wagę.

Gont bitumiczny

Zwany też dachówkami bitumicznymi w wyglądzie z jednej strony bardzo przypomina papę. Z drugiej strony, która jest zewnętrzna na dachu znajduje się warstwa mineralnego granulatu. Jest to materiał odporny na warunki atmosferyczne, ale nie jest tak trwały jak dachówki ceramiczne i betonowe. Wykonanie dachu tą metodą jest jednak dużo tańsze z dwóch powodów. Po pierwsze sam materiał jest tańszy, a po drugie więźba dachowa nie musi być aż tak mocno wzmacniana.

Blachodachówka

Jest to podobnie jak papa tani materiał na pokrycia dachowe. Materiał ten, w zależności od wykorzystanej blachy może zachować swoje właściwości od 30 do nawet 200 lat. Materiał ten nie wymaga dodatkowo wzmocnionej więźby, oraz jest szybki w montażu. Wadą bez wątpienia jest słabsza izolacja akustyczna, szczególnie podczas opadu deszczu czy gradu, kiedy krople wody uderzają o blachę.

Papa

Materiał ten coraz częściej zastępowany przez gont bitumiczny, jednak wciąż znajduje zastosowanie szczególnie na budynkach gospodarczych oraz na domach z płaskimi dachami. Papa najczęściej układana jest na dachu warstwami i przymocowywana przy pomocy gwoździ, wkrętów lub lepiku. Znaleźć można również papy termozgrzewalne, które po podgrzaniu np. palnikiem przylepiają się do powierzchni do której są przyłożone. Papa jest jednym z najtańszych pokryć dachowych dostępnych na rynku.

Płyty dachowe i masy dachowe

Te dwa rodzaje pokryć dachowych zostały połączone w jedną grupę, ponieważ jedne i drugie częściej stosowane są na budynkach przemysłowych o płaskich dachach i dużych powierzchniach niż w domkach jednorodzinnych.

Gont drewniany i strzecha

Były wykorzystywane w większości budynków nie tylko na terenie Polski. Jednak trwałość i popularność wcześniej wymienionych rodzajów pokryć dachowych praktycznie w pełni wyeliminowały gont i strzechę z nowego budownictwa, mimo że posiadają one wiele zalet. Oba poza funkcją ochronną pełnią również rolę dekoracyjną i są ekologiczne. Gont drewniany jest materiałem bardzo lekkim w przeciwieństwie do strzechy, do której wymagana jest masywna więźba dachowa. Zarówno gont jak i strzecha doskonale sprawdzą się w budynkach drewnianych.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy budowlanej FastKraków

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *