Łazienka wizytówką hotelu i restauracji. Jak dbać o czystość?
Z zewnątrz designerska elewacja, w środku nowe meble, gustowne oświetlenie, a w łazience… brud. Ten obraz zna wielu klientów restauracji i hotelowi goście. Jak sprawić, by łazienka była czysta, schludna, a przy tym pachnąca? To zadanie niełatwe. Pomogą specjalistyczne środki i skrupulatne podejście.
Zidentyfikuj przeciwnika
Łazienka to miejsce, które powinno być pod szczególnym nadzorem personelu czystościowego. W niej właśnie napotkamy różnorodne typy zabrudzeń: rdza, grzyb, kamień wodny, pozostałości kosmetyków, nierzadko również rozlane napoje czy resztki jedzenia. Skuteczne radzenie sobie z brudem, to podstawa komfortu gościa. Najczęściej spotykany jest osad wapienny który, nie usuwany, nawarstwia się i tworzy trudny do usunięcia kamień wodny. Woda zawiera różne związki mineralne, m.in. wodorowęglan wapnia i magnezu, dlatego najwięcej gromadzi się go wokół wylewek kranu i prysznica, a także tam, gdzie woda ma tendencje do pozostawania i wysychania. Są to płaskie powierzchnie umywalki, w muszli klozetowej, pisuarze, jak również w kabinie prysznicowej. Rdza to inny skutek uboczny działania wody. Powstaje na metalowych elementach armatury niewłaściwie zabezpieczonych przed korozją. Czasami nie jest winne wyposażenie łazienki, a przestarzała instalacja, wtedy woda pozostawia czerwono-brunatne zacieki na ceramice. Z oboma rodzajami zabrudzeń poradzą sobie intensywnie działające środki.
Dobierz arsenał
Osad wapienny i rdza
Z wieloma typami zabrudzeń, a w szczególności z osadami wapiennymi i rdzą poradzą sobie środki o bardzo niskim, kwasowym pH. Trzeba jednak uważać, bo nie wszystkie elementy łazienki są odporne na działanie kwasów. Omijajmy m.in. marmur, beton, klinkier, a także PCV, emalie, fugi, elementy armatury malowane proszkowo i akrylowe wanny. Kwasoodporne są płytki z porcelany, ceramiki, granitu, więc czyścimy je bez obaw o utratę właściwości.
Do grupy preparatów o kwasowym odczynie należą środki z linii Clinex W3. W niej znajdziemy między innymi Clinex W3 Forte o silnym działaniu na uporczywy brud i osady. Jest gotowy do użycia, wystarczy nanieść na czyszczoną powierzchnię i zmyć po minucie. Jego dodatkową cechą jest działanie przeciwko zapachom urynowym, co na pewno docenią „nosy” klientów.
Z kolei do codziennej pielęgnacji możemy wykorzystać uniwersalny środek o konsystencji żelu – Clinex W3 Multi, który spełni swoje zadanie w myciu wyposażenia sanitariatów, jak muszle klozetowe, pisuary, umywalki etc. Są sytuacje, w których wydaje nam się, że zanieczyszczenia osadzają się zbyt szybko, niemal codziennie przeprowadzamy gruntowne mycie, ale widoczny, nieestetyczny brud ciągle pozostaje. Czy da się zabezpieczyć powierzchnie przed brudem? Oczywiście. Pomogą w tym polimery. Znajdziemy je w preparacie Clinex W3 Active Shield. Tworzy on niewidoczny film na czyszczonych powierzchniach, który utrudnia odkładanie się osadów, ale także ułatwia ich usuwanie. W przeciwieństwie do innych preparatów, W3 Active Shield ma właściwości hydrofilowe, co sprawia, że nie powstają smugi. Wynika to z tego, że przy hydrofobowych powierzchniach, woda gromadzi się w spore krople, które wysychając pozostawiają nieestetyczne zacieki, natomiast jeśli powierzchnia jest hydrofilowa, to woda rozlewa się równomiernie i spływa nie pozostawiając śladu.
Tłuste zabrudzenia i resztki kosmetyków
W tej kategorii zabrudzeń sprawdzą się środki o pH zasadowym, czyli z drugiego końca skali. Mogą je tworzyć osady z mydła, pozostałości kosmetyków, tuszu do rzęs, także różnych kosmetyków do opalania czy odżywek. Szczególnie narażona jest glazura łazienkowa, więc wybierzmy dedykowany do niej środek – Clinex Glazur. Poradzi sobie z tłuszczem i zadba o czyszczoną powierzchnię, dzięki właściwościom antystatycznym. Kurz nie będzie osiadał już tak łatwo. Dodatkowym atutem jest odświeżenie naturalnego koloru czyszczonej powierzchni.
Bakterie i grzyby
Chociaż niewidoczne, to mogą dać się we znaki. W kontakcie ze skórą mogą powodować dolegliwości dermatologiczne, zatrucia i podrażnienia, a także alergie. Ciemna pokrywa pleśni rozwijającej się na fugach, gdzie stale jest wilgotno, to widok, którego chcielibyśmy uniknąć. Warto zadbać by łazienki były czyste nie tylko wizualnie, ale higienicznie czyste. Użycie odpowiedniego środka to tylko jeden z elementów. Przede wszystkim, trzeba zadbać o odpowiednią wentylację, by wilgotność w pomieszczeniu utrzymywała się na odpowiednio niskim poziomie. Po drugie, bieżący serwis i codzienne mycie już spowodują ograniczenie rozwoju flory bakteryjnej. Po trzecie, do trudno dostępnych miejsc, gdzie tych bakterii i grzybów jest naprawdę dużo używamy silnych środków. Do dyspozycji mamy Clinex W3 Bacti, który został stworzony na bazie kwasu glikolowego. Nie zawiera chloru, ponieważ środki z tym pierwiastkiem nie mogą być stosowane na wiele powierzchni w obawie przed ich uszkodzeniem. W3 Bacti ma silnie kwasowe pH, zaledwie 0,5, co znacząco ogranicza rozwój bakterii. Wystarczy go nanieść na kilka-kilkanaście minut by uzyskać działanie bakterio i grzybobójcze. Walka z drobnoustrojami ma inny pozytywny aspekt – unikamy nieprzyjemnych zapachów.
Trzeba pamiętać, że właściwe dobranie środków i systematyczne mycie, to klucz do czystej łazienki, co w efekcie przekłada się na wdzięcznych gości. Na pewno będą wracali chętniej i częściej do miejsca, w którym widać, że jest perfekcyjnie czysto.