Który kurs SEP wybrać? Wskazówki dla chcących zdobyć nowe uprawnienia
Ukończenie kursu SEP jest jedynym sposobem na to, aby móc podejść do egzaminu państwowego i – w przypadku uzyskania pozytywnej oceny – zdobyć uprawnienia energetyczne, gazowe lub cieplne. Oferta szkoleń jest dziś na tyle szeroka, że każdy, kto tylko chce poprawić swoją pozycję zawodową czy całkowicie się przebranżowić, nie powinien mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej oferty. Pewnych trudności może natomiast nastręczać wybór samego kursu SEP ze względu na grupę kwalifikacji. Jeśli nie wiesz, czy lepszą opcją dla Ciebie będzie ukończenie szkolenia na uprawienia energetyczne, gazowe czy cieplne, to zacznij od przeczytania naszego artykułu. Znajdziesz w nim kilka przydatnych wskazówek.
Szkolenie na uprawnienia energetyczne
Zacznijmy od najpopularniejszego w naszym kraju kursu elektryka, który przygotowuje do egzaminu państwowego na uprawnienia energetyczne, czyli w grupie G1. Jak można się łatwo domyślić, posiadanie tych uprawnień szczególnie przydaje się osobom chcącym wykonywać prace elektryczne, w tym związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
Komu polecamy takie szkolenie SEP? Przede wszystkim tym fachowcom, którzy z góry wiedzą, że chcą związać swoją zawodową przyszłość z branżą energetyczną lub już w niej pracują, ale z uwagi na brak uprawnień SEP nie mogą dalej się rozwijać i wspinać po szczeblach kariery.
To warto wiedzieć
Ukończenie kursu elektryka i zdanie egzaminu SEP na uprawnienia energetyczne jest doskonałą propozycją dla osób, które zamierzają rozwijać się w kierunku wykonywania instalacji do produkcji energii elektrycznej z OZE – w tym m.in. bardzo modnej i przyszłościowej fotowoltaiki.
Szkolenie na uprawnie cieplne
Uprawnienia cieplne pozwalają legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci energetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło. To bardzo przydatne kwalifikacje zawodowe, w praktyce gwarantujące brak problemów ze znalezieniem zatrudnienia w naszym kraju. W Polsce bardzo brakuje specjalistów z dziedziny ciepłownictwa, którzy będą potrzebni jeszcze przez wiele lat z uwagi na konieczność stopniowego modernizowania gminnych i miejskich węzłów oraz instalacji ciepłowniczych.
Widzimy to między innymi w miejscowościach uzdrowiskowych, z których duża część jest zagrożona utratą tego prestiżowego i dochodowego statusu. Gminy, w których regularnie odnotowuje się przekroczenie norm jakościowych powietrza, chcąc czy nie chcąc muszą inwestować w nowe, ekologiczne instalacje do produkcji ciepła. Stąd wniosek, że fachowcy posiadający uprawnienia SEP w grupie kwalifikacji G2 nie będą mieć żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie tylko dziś, ale też przez najbliższych kilkanaście lat.
Szkolenie na uprawnienia gazowe
Uprawnienia gazowe są bardzo cenną kwalifikacją zawodową, szczególnie w takim kraju, jak Polska. Nasza energetyka jest uzależniona od paliw gazowych. W ostatnich latach obserwujemy konsekwentną politykę polegającą na dywersyfikowaniu źródeł gazu – przede wszystkim stawiamy na dostawy z Morza Północnego oraz Stanów Zjednoczonych i Kataru (gaz skroplony LNG). Wniosek jest prosty: każdy fachowiec posiadający uprawnienia SEP w grupie kwalifikacji G3 powinien móc bez żadnego problemu znaleźć dobrze płatną pracę w sektorze gazowym.
Przypomnijmy, że posiadanie uprawnień gazowych umożliwia legalne świadczenie prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe. Fachowcy po kursie SEP i zdaniu egzaminu państwowego z miejsca stają się atrakcyjnymi, poszukiwanymi pracownikami i nie mają problemu ze znalezieniem zatrudnienia.
Opcja dla ambitnych: komplet uprawnień SEP
Czy można posiadać uprawnienia ze wszystkich grup kwalifikacji? Oczywiście, że tak – i na taki krok decyduje się coraz więcej osób chcących zabezpieczyć swoją zawodową przyszłość. Jeśli nadal masz wątpliwości, w którym kierunku zamierzasz się rozwijać, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zapisał się na szkolenie SEP na uprawnienia energetyczne, cieplne oraz uprawnienia gazowe.
Co więcej, nie musi się to wcale wiązać z koniecznością kilkakrotnego brania udziału w osobnych szkoleniach. Dobrym przykładem będzie tutaj Krajowe Centrum Kształcenia, które umożliwia swoim kursantom przygotowanie się do egzaminu państwowego na uprawnienia w grupie G1, G2 i G3 w ciągu jednego dnia szkoleniowego. Jest to bardzo wygodne, a przede wszystkim korzystne rozwiązanie. Posiadając komplet uprawnień SEP staniesz się bardzo pożądanym fachowcem, który nie będzie mieć żadnych problemów czy to ze znalezieniem pracy, czy założeniem własnego, dochodowego biznesu w branży energetycznej, cieplnej oraz gazowej.
Dodajmy również, że szkolenia SEP wspomnianego Krajowego Centrum Kształcenia są organizowane w całej Polsce, w tym w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Rzeszowie, Lublinie, Bydgoszczy, Katowicach, Gliwicach, Białymstoku czy Olsztynie.