Izolacja poddasza. Sprawdź, czy robisz to dobrze
Wielu z nas adaptuje poddasza na powierzchnię użytkową. Działanie to wymaga skutecznego ocieplenia poddasza – tak by poprawić komfort korzystania z tej przestrzeni i jednocześnie ograniczyć straty ciepła – a zatem zmniejszyć koszty ogrzewania. Co należy wiedzieć o ocieplaniu poddasza i które materiały najlepiej się do tego nadają? Sprawdziliśmy to.
Kiedy ocieplamy poddasze?
Tak naprawdę coraz częściej decydujemy się na ocieplenie poddasza i przerobienie go na powierzchnię użytkową. – Warto wiedzieć, że decydując się na ocieplenie poddasza nie tylko wpływamy na komfort użytkowania tej przestrzeni, ale również zmniejszamy wydatki poniesione na ogrzewanie. Według wielu szacunków, przez niezaizolowane połacie dachowe ucieka nawet 25% ciepła, co jest ogromną stratą. Widać zatem, że izolacja termiczna poddasza to inwestycja, która się zwraca i to w ciągu kilku sezonów. Poza tym nie zapominajmy o tym, że przepisy budowlane również regulują tę kwestię – mam tutaj na myśli współczynnik przenikania ciepła, który od stycznia tego roku ma wynosić maksymalnie 0,18 W/(m²K). Co za tym idzie do ocieplania dachów i poddaszy muszą być stosowane materiały o odpowiednich parametrach, a izolacja tak zrobiona, by wyeliminować mostki termiczne. – mówi ekspert z serwisu izolpiana.pl.
Czym najlepiej ocieplić poddasze?
Jeszcze do niedawna prym w tym zakresie wiodła wełna mineralna i tradycyjny styropian. Jak się jednak okazuje nie eliminują one mostków termicznych. Obydwa materiały nie tworzą na izolowanej powierzchni jednolitej warstwy ochronnej. Poza tym pozostaje również kwestia ich parametrów. – Na głowę bije je pianka poliuretanowa, którą niezwykle szybko się nakłada, tworzy jednolitą warstwę, idealnie przylega, wyeliminowane są mostki termiczne i dodatkowo można nią uszczelnić nawet trudno dostępne miejsca – co w przypadku wełny czy też płatów styropianu jest utrudnione. Pianka poliuretanowa jest rozwiązaniem coraz bardziej popularnym, na który decydują się osoby budujące domy, jak również szczęśliwi właściciele już gotowych obiektów. – dodaje ekspert (izolpiana.pl)
Pianka poliuretanowa – izolacja przyszłości?
W przeciwieństwie do innych izolatorów pianka poliuretanowa ma wiele zalet, które sprawiają, że coraz więcej osób się na nią decyduje:
- Nie wpływa negatywnie na zdrowie osób mieszkających w domu – nie pyli i nie powoduje alergii.
- Nie emituje toksycznych substancji.
- Bardzo szybko się ją aplikuje – specjaliści mogą docieplić kilkusetmetrowe poddasze w ciągu jednego dnia roboczego.
- Jest lekka.
- Nie rozwijają się w niej grzyby i pleśń.
- Taka izolacja eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej.
- Pianka poliuretanowa nie traci swoich właściwości z biegiem lat – a zatem jest to izolacja na bardzo długo.
Jak ociepla się pianką poliuretanową?
Warstwę izolacyjną nakłada się za pomocą specjalnego urządzenia, które pokrywa równomiernie izolatorem powierzchnię. Ponieważ wymaga to doświadczenia, zajmują się tym specjaliści. Praktycznie błyskawicznie pianka rozszerza się i szybko schnie.
Poddasze warto ocieplić, zabieg ten nie tylko poprawia komfort mieszkania, ale również minimalizuje to straty ciepła, pozwala zaoszczędzić wydatki na ogrzewanie. Wszystko pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni materiał izolacyjny.