Zielone dachy w Polsce

Dachy zielone w Polsce to stosunkowo mało znana i rzadko wykorzystywana technologia. Światowym liderem jej stosowania jak narzazie były Niemcy.

Zalety stosowania zielonych dachów

Tego typu dachy maja przede wszystkim za zadanie niwelować negatywny wpływ działalności na środowisko naturalne. Taki zielony dach pochłania szkodliwe gazy, dwutlenek węgla i wytwarzają tlen. Dodatkowo poprawiają właściwości akustyczne budynku co przekłada się na komfort mieszkania.

Poza samym aspektem użytkowym dużym plusem jest również wygląd takiego rozwiązania. Zielony dach to przyjemne dla oka rozwiązanie architektoniczno-krajobrazowe.

Korzyści z tego rozwiązania mogą czerpać również deweloperzy. Prawo budowlane skonstruowane jest w taki sposób, że zielony dach kwalifikowany jest jako zieleń odtworzeniowa. Deweloper pokrywając dachy budynków i parkingów podziemnych zielenią mogą budować więcej miejsc parkingowych.

Perspektywy technologi w przyszłości

Zielone dachy prawdopodobnie czeka świetlana przyszłość. Głównie W związku z wprowadzaniem opłat z odprowadzanie wody opadowej i wymaganej przez prawo określonej powierzchni terenów biologicznie czynnych wokół inwestycji.

Omawiane rozwiązanie możemy w Polsce spotkać wdrożone w wielu obiektach między innymi:

  • Biblioteka UW
  • Aquapark w Białce Tatrzańskiej
  • Centrum Nauki Kopernik

Wkrótce planowane są również następne inwestycje z wykorzystaniem tej właśnie technologii.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *