Zamień mieszkanie na dom

Decyzja o tym, aby mieć dom wydaje się prosta, szczególnie, jeśli jest uzasadniona finansowo, bo ceny mieszkań, zwłaszcza w dużych miastach, dorównują ostatnio cenom nowo budowanych budynków jednorodzinnych. Jeśli ciągle się wahasz, czy zamiast kupować mieszkanie lepiej postawić dom, przeczytaj nasz poradnik o tym, co zyskasz inwestując we własny dach nad głową.

Własny dom daje niezależność, o którą ciężko, mieszkając w bloku, z sąsiadami z każdej strony. Dom to również wygoda użytkowa i wolność wyborów. Własne cztery kąty zapewniają zwykle więcej przestrzeni i możliwości decyzyjnych niż budownictwo wielorodzinne. W końcu dużo przyjemniej jest mieszkać w otoczeniu zieleni, mając za oknem ogród, zamiast placu zabaw. Dom umożliwia również wyrażenie siebie – swoich preferencji estetycznych, oczekiwań funkcjonalnych i planów finansowych. Może łączyć potrzeby bieżące z długoterminowymi, zapewniając wymarzone miejsce do mieszkania dla całej rodziny.

Wolność decydowania

Planowanie, jak ma wyglądać wymarzony dom pozwala zdefiniować potrzeby i znaleźć na nie najlepszą receptę. Nie trzeba dopasowywać się do istniejących planów deweloperów, można znaleźć rozwiązanie szyte na miarę własnych potrzeb. Gotowe projekty domów dostępne w Internecie lub w katalogach dostarczają przykładów wielu różnorodnych koncepcji odzwierciedlających preferencje inwestorów lub bieżące trendy w budownictwie. Można samemu zdecydować co jest ważne, jakie pomieszczenia będą potrzebne, jak duża powinna być powierzchnia użytkowa, spełnić marzenie o dużej garderobie lub salonie kąpielowym. Można też napisać scenariusz ekonomiczny, który pozwoli wybudować równie funkcjonalny i ładny dom, jednak niedrogi w budowie i eksploatacji.

Należy pamiętać, że dom to nie sam budynek, to również otoczenie – tarasy, podjazdy, mała architektura, wiata, garaż wolnostojący lub własne miejsce postojowe. Wybór działki budowlanej to razem z projektem domu najważniejsza decyzja, która zdecyduje o zadowoleniu, bo ma wpływ na codzienną komunikację (samochodem lub innym środkiem transportu) i sąsiedztwo (przyjazne lub kłopotliwe).

Główna różnica pomiędzy domem a mieszkaniem jest taka, że decydując się na budowę ma się wpływ na podejmowane decyzje i ich skutki – np. ma się gwarancję, że będzie gdzie zaparkować, a nawet głośny sąsiad (np. grający na perkusji) będzie na tyle daleko, że nie będzie przeszkadzał w codziennym życiu. Poza tym będąc właścicielem domu, samodzielnie zarządza się nieruchomością, nie będąc stawianym pod ścianą podwyżek dot. czynszu i opłat wspólnych, które trzeba ponosić mieszkając w bloku lub kamienicy. Nie do przecenienia są też swoboda i poczucie bezpieczeństwa, którą daje dom. To po prostu wolność decydowania o swoich potrzebach.

Finanse pod kontrolą

Budowa domu nie musi być droga. Planując inwestycję można dopasować rozwiązania do wielkości budżetu, odpowiednio dobierając projekt domu i technologie budowy. Przykładem najbardziej ekonomicznego budowania są domy parterowe z użytkowym poddaszem o prostej bryle i dwuspadowym dachu. W zależności od wielkości budynku – powierzchni użytkowej i kubatury – dom może zostać zaprojektowany pod potrzeby małej lub dużej rodziny, a w zależności od użytych materiałów jego budowa może być ekonomiczna lub droga. Na takie aspekty realizacji inwestycji nie mamy wpływu w przypadku kupna gotowej nieruchomości od dewelopera. A właśnie te decyzje wpływają na późniejsze koszty związane z eksploatacją budynku – liczą się parametry cieplne poszczególnych przegród, trwałość i jakość stosowanych materiałów, czy dobór urządzeń grzewczych.

Dostępne na rynku projekty domów pozwalają dopasować te wszystkie elementy pod osobiste potrzeby, gdyż na etapie adaptacji projektu można zmienić niektóre rozwiązania np. takie jak rodzaj materiału na ściany, sposób docieplenia przegród zewnętrznych czy inne rozmieszczenie okien na elewacji. Ważne, aby wiedzieć, że do zmian możliwych i niedrogich należą te, które nie ingerują w rozwiązania konstrukcyjne. Inne np. zmiana kąta nachylenia dachu to już zmiana istotna i kosztowna. Najczęściej łatwiej będzie znaleźć nowy projekt niż przeprojektowywać gotowy.

Dzięki dużej decyzyjności na każdym etapie procesu – podczas wyboru projektu, jego adaptacji, wykonania szczegółowego kosztorysu i wyboru materiałów budowlanych, przez zatrudnienie wykonawcy i aranżację wnętrz – inwestor zyskuje kontrolę nad każdym elementem związanym z realizacją budowy, a tym samym przejmuje zarządzanie kosztami. I choć podejmowanie tak wielu decyzji to duża odpowiedzialność, to również źródło wielkiej satysfakcji i wolności, przede wszystkim finansowej.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *