Z czego zbudować wiatę na auto?

Jesteś właścicielem pojazdu osobowego? Z pewnością wiesz, że czynniki atmosferyczne mogą negatywnie oddziaływać na wygląd auta. Jeżeli w twoim ogrodzie brakuje miejsca na garaż, to powinieneś pomyśleć o wiacie samochodowej.

Wiaty samochodowe nie chronią samochodu przed czynnikami atmosferycznymi równie skutecznie jak garaż. Jednak nie zawsze garaż może powstać w przydomowym ogródku. Alternatywą jest zainwestowanie w wiatę samochodową, która ochroni pojazd przez deszczem czy śniegiem. Dobrze jednak odpowiednio wcześniej przemyśleć wszystkie za i przeciw. Gdzie postawić wiatę? Jakich materiałów użyć? Wreszcie czy opłaca się zatrudnić specjalistów do jej budowy?

Idealne miejsce na wiatę samochodową

Zasadniczo wiata samochodowa może znaleźć się w każdej części ogrodu. Najwięcej osób decyduje się na jej ustawienie tuż przy budynku mieszkalnym. Takie rozwiązanie ma swoje zalety – ściany wiaty najczęściej są ażurowe. Osłonięcie z co najmniej jednej strony ściany wiaty pozwala jeszcze lepiej chronić pojazd przez czynnikami atmosferycznymi.

W przypadku dużych ogrodów można pomyśleć o innym rozwiązaniu. Przykładem jest umiejscowienie wiaty samochodowej tuż przy bramie wjazdowej. Wówczas konstrukcja – osłonięta z każdej strony – może zostać dodatkowo zabezpieczona np. bluszczem. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, lecz także oryginalne.

Wiata samochodowa – ze sklepu czy według autorskiego pomysłu?

Jeżeli jesteś zainteresowany postawieniem w przydomowym ogródku wiaty samochodowej, to musisz wiedzieć, że masz dwie możliwości: możesz zdecydować się na zakup gotowej wiaty albo wykazać się kreatywnością i stworzyć własny projekt. Każde rozwiązanie ma wady i zalety.

Jeżeli kupisz gotowy produkt, pozostaje tylko zamontowanie go w ogrodzie. Gdy wybierzesz drugą możliwość, musisz liczyć się z koniecznością przygotowania (lub kupienia) projektu i wykonania go. To zadanie dla cierpliwych, którzy oczekują ponadprzeciętnego efektu końcowego. Brakuje ci inspiracji? Chciałabyś zobaczyć, jak powstaje wiata samochodowa? Obejrzyj poniższy film.

Montaż wiaty – samodzielnie czy z pomocą zewnętrznej firmy?

Niezależnie od tego, czy mowa o kupionej, czy też zbudowanej według własnego pomysłu wiacie, trzeba ją zamontować. To zadanie wcale nie jest takie proste, jakby się wydawało. Wiata musi być stabilna, a poszczególne części – dobrze połączone. Jeżeli nie czujesz się na siłach, to lepszym rozwiązaniem będzie nawiązanie współpracy z fachowcami – w ten sposób zainwestujesz jednocześnie w bezpieczeństwo.

Decydując się na samodzielny montaż wiaty, powinieneś pamiętać nie tylko o konieczności zainteresowania się poradnikami, w których znajdziesz cenne informacje na temat budowy wiat, lecz także o zakupie dobrych jakościowo produktów. Szukanie oszczędności na tym polu nie jest dobrym rozwiązaniem – przeciwnie, może przynieść więcej strat niż pożytku.

Zdjęcia pochodzą ze strony: http://ogrodosfera.pl/wiaty-garaze-drewniane.

Comments
  1. Toamsz Mietelski

    Wiata to świetne rozwiązanie, koszt budowy garażu na 2 samochody jest dosyć wysoki. Drugi samochód to też często przysłowiowy grat na dojazdy. Ja u siebie posiadam wiatę drewnianą wykonaną przez firmę stolarską.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *