Wymogi dotyczące świadectw energetycznych

Świadectwa energetyczne - wymagania

Zastanawiasz się czym są świadectwa energetyczne i co należy o nich wiedzieć zanim dojdzie do ich prawidłowego sporządzenia przez wybraną firmę? Jakie są świadectwa energetyczne i czym się charakteryzują?

Świadectwa energetyczne – Co to takiego?

Świadectwa energetyczne to pojęcie znajome dla Ciebie?  Zastanawiasz się, co to takiego i na czym polega i kiedy jest potrzebne? Przede wszystkim wspomniane świadectwa energetyczne to potwierdzenie jakości energetycznej określonego budynku, które są obowiązkowe od 1 stycznia 2009 roku. Powstały po to, aby zarządzająca budynkiem wspólnota lub deweloper miał pewność, że jego konstrukcja lub obiekt, którym się zarządza spełnia normy efektywności.

Podczas takich testów sprawdza się szczegółowo zewnętrzne i wewnętrzne jakość budynku i dokonuje się oceny opłacalności budynku, co również ma wpływ na ostateczny wynik świadectwa energetycznego. Taki dokument jest ważny przez okres 10 lat od momentu wykonania wszystkich niezbędnych testów. Świadectwa energetyczne określają przede wszystkim termin efektywności danego budynku, a także jego jakość.

Każde świadectwo energetyczne jest ważne przez okres 10 lat jeśli w tym czasie nie dokonano żadnych zmian w projekcie mieszkalnym lub wymiany okien. Taki dokument może wystawić jedynie uprawniony specjalista lub firma, która ma w tym zakresie odpowiednie doświadczenie, dlatego warto zawsze sprawdzać doświadczenie firmy na rynku, aby podjąć decyzję czy warto zdecydować się na skorzystanie z jej usług. Świadectwa charakterystyki energetycznej powinny być dokładnym dokumentem opisującym dany budynek, który pozwoli jednoznacznie ustalić realne zapotrzebowanie obiektu na wodę, a także dokonać odpowiedniej oceny jakościowej. Warto mieć na uwadze aktualną ustawę o prawie budowlanym, jeśli będziemy potrzebować takiego świadectwa i wybrać odpowiednią firmę mając na uwadze jej doświadczenie na rynku, a także zakres usług związanych z wystawianiem takich świadectw.

Jakie budynki są objęte świadectwami energetycznymi a jakie są z nich zwolnione?

Zastanawiając się nad tym, dlaczego potrzebne są świadectwa energetyczne powinniśmy pamiętać, że nie wszystkie budynki kwalifikują się do otrzymania takiego dokumentu. Istnieje grupa budynków, która jest zwolniona z posiadania takiego świadectwa energetycznego i należą do niej: obiekty kultu religijnego, budynki zabytkowe, budynki przeznaczone do gospodarki rolnej, które nie są zamieszkiwane, budynki o charakterze przemysłowym i zwiększonym zapotrzebowaniu na energię większą niż 50 kWh/m2 rok a także budynki wolnostojące, których powierzchnia nie przekracza 50 m2. Natomiast istnieje też grupa budynków, które muszą uzyskać specjalne świadectwa energetyczne i do takiej grupy należą: budynki mieszkalne, budynki użyteczności publicznej po powierzchni powyżej 1000 m2, budynki po przebytej modernizacji i zmianach związanych z termomodernizacją, lokale w budynku, który stanowi część techniczno-użytkową. Jeśli zastanawiasz się jakie informacje zawarte są w świadectwach energetycznych to musisz wiedzieć, że obejmują roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną i końcową.

Charakterystyka świadectw energetycznych – czyli co musisz wiedzieć?

Świadectwa energetyczne sprawiają, że o wiele precyzyjniej można określić zapotrzebowanie na nieodnawialną energię, dlatego nic dziwnego, że są niezbędnym elementem we wspólnotach mieszkaniowych, dzięki czemu o wiele łatwiej na ich podstawie określić koszty związane z użytkowaniem energii przypadające na określony lokal, dzięki czemu administracja jest w stanie dokonać dokładnych rozliczeń w zależności od zużytej energii w określonym mieszkaniu. Zastanawiasz się kto może sporządzać świadectwa energetyczne? Tylko firmy mające na to zezwolenie i doświadczenie w tym zakresie, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów, jeśli zależy nam na uzyskaniu odpowiednio przygotowanego dokumentu i bez żadnych błędów.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *