Wykorzystanie granitu w budownictwie

Granit w obecnych czasach, znajduje bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle budowlanym. Z jednej strony jest on wykorzystywany do wykonywania różnych elementów ozdobnych w naszych domach i mieszkaniach. Z drugiej zaś stanowi budulec kostki granitowej używanej do układania nawierzchni dróg i chodników.

Wartym podkreślenia jest, że cechą charakterystyczną granitu jest jego bardzo duża wytrzymałość.

Twardy jak… granit

Wysokie walory użytkowe tego kamienia dostrzeżono już wieki temu, o czym świadczą liczne elementy budowlane wykonywane z tego materiału, oraz dziesiątki tysięcy kilometrów bitych, granitowych dróg, których dobry stan techniczny, utrzymuje się aż po dziś dzień.

Oczywiście z biegiem czasu granit został wyparty w drogownictwie przez nawierzchnie asfaltowe, aczkolwiek do dzisiaj znajduje on zastosowanie w przypadku dróg na prywatnych posesjach czy tez rynków miejskich, gdzie liczy się przede wszystkim estetyka, a nie tylko wygoda podróżowania, i koszty wykonania nawierzchni.

Granit w wykończeniach wnętrz

We wcześniej wspomnianej kwestii zastosowania granitu w elementach ozdobnych wykończenia wnętrz używany jest on jak do produkcji parapetów czy też blatów kuchennych. Dzieje się tak, ponieważ poza dużą trwałością granit charakteryzują również wyjątkowo wysokie walory estetyczne, albowiem granity, po odpowiedniej obróbce, staja się bardzo atrakcyjne dla oka.

W związku z tym ich zastosowanie w ostatnim czasie, staje się zdecydowane częstsze, tym bardziej, iż jest to budulec znacznie mniej kosztowny, niż na przykładowo marmur, który stanowi bezpośrednią konkurencję w przypadku wykańczania wnętrze.

Comments
  1. precia

    Granit, kamień naturalny i inne tego typu materiały przeżywają obecnie drugą młodość w kwestii wykończenia wnętrz.

Napisz Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *