Wyceny i ekspertyzy techniczne. Dlaczego warto zaufać fachowcom?

Chcesz sprzedać używane urządzanie specjalistyczne lub bierzesz udział w postępowaniu egzekucyjnym? W każdym z tych przypadków nieodzowna okaże się pomoc specjalisty. Profesjonalny rzeczoznawca dokona obiektywnej oceny danego urządzenia, w oparciu o wiedzę i doświadczenie. Czy warto skorzystać z takich usług? Co dokładnie podlega ocenie? Poznaj najważniejsze informacje.

W jakim celu wykonuje się ekspertyzy?

Ekspertyzy przydają się między innymi przy załatwianiu spraw takich jak:

  • kredyty i leasingi,
  • transakcje kupno-sprzedaż,
  • egzekucje komornicze i postępowania spadkowe,
  • rozliczenia podatkowo-skarbowe.

Samodzielnie nie zawsze będziesz w stanie dokonać oceny sprawności urządzeń i oszacować wartość sprzętu. Te czynności możesz zlecić fachowcom.

Warto im zaufać, ponieważ są zaznajomieni z charakterystyką określonego sprzętu oraz potrafią szybko i trafnie ocenić jego wartość.

Pożądanym efektem ekspertyzy przeprowadzonej przez rzeczoznawcę może być pozytywne rozpatrzenie sprawy sądowej (na korzyść klienta), korzystnie zawarta transakcja handlowa lub właściwa ocena jakości pracy (np. w przypadku, gdy pracodawcy niesłusznie zarzuca się korzystanie z niesprawnego sprzętu).

Warto wiedzieć o tym, że ekspertyza przeprowadzona przez certyfikowanego fachowca jest brana pod uwagę przez najważniejsze organy państwowe i jest powszechnie respektowana.

Jakie urządzenia podlegają ekspertyzie rzeczoznawcy?

Ekspertyzie mogą podlegać takie środki trwałe jak:

  • narzędzia, akcesoria i elementy wyposażenia (tzw. ruchomości),
  • środki transportu,
  • urządzenia techniczne i pomiarowe,
  • aparatura specjalistyczna,
  • kotły i maszyny energetyczne.

Rzeczoznawcy przeprowadzają także pomiary maszyn i urządzeń w zakresie bezpieczeństwa, bazując na podstawowych normach. Profesjonalnej ekspertyzie poddawane są wszelkie narzędzia ręczne o napędzie elektrycznym, oprawy oświetleniowe i urządzenia techniki informatycznej.

Czym powinien cechować się rzeczoznawca?

Rzeczoznawca powinien być osobą godną zaufania i kompetentną. Te cechy są bardzo przydatne w kontakcie z klientem, zwłaszcza gdy zachodzi konieczność uzasadnienia wyników oceny eksperta.

Taki specjalista powinien również uzyskać certyfikat potwierdzający kwalifikacje zawodowe oraz musi legitymować się odpowiednimi licencjami państwowymi.

Jak tłumaczy ekspert z firmy Galileum: „Wielu rzeczoznawców z prywatnych ośrodków pracuje również w sądach, w roli biegłych. To pozytywnie rzutuje na ich przygotowaniu i doświadczeniu zawodowym.

Poszukując idealnego rzeczoznawcy, należy też zwrócić uwagę na wszechstronność oferowanych usług, zwłaszcza jeśli interesujący Cię segment rynkowy jest mało popularny.  Dobrze by było również, by dana firma oferująca wspomniane usługi współpracowała z renomowanymi organizacjami, np. takimi jak Stowarzyszenie Naukowo Techniczne Inżynierów Rzeczypospolitej. Jest to zawsze gwarancja jakości i bezpieczeństwa.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *