Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna – którą wybrać?

W domach jednorodzinnych dla zapewnienia wymiany powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych, bez znacznej utraty energii cieplnej, konieczne jest wykorzystanie odpowiedniego systemu wentylacji. Do wyboru jest wentylacja mechaniczna i grawitacyjna. Z której warto skorzystać?

Kiedy system grawitacyjny?

Wentylacja grawitacyjna znajduje zastosowanie w wielu budynkach budowanych w tradycyjnej technologii. Przy likwidacji większości mostków cieplnych i instalacji szczelnych drzwi i okien, nie ma ona szans działać prawidłowo. Dopiero instalacja nawiewników szczelinowych do okien, które będą w stanie wpuszczać do pomieszczeń świeże powietrze z zewnątrz tutaj pomoże. Rozwiązanie wykorzystujące wentylację grawitacyjną działa w miarę dobrze, o ile temperatura na zewnątrz jest komfortowa. Jeśli jest skrajnie niska lub wysoka, lepiej będzie skorzystać w domu jednorodzinnym z wentylacji mechanicznej.

W przeciwnym wypadku będziemy zamykać nawiewniki i okna, aby do wnętrza domu nie przedostawał się chłód czy ogrzane słońcem powietrze. W rezultacie w domu nie zajdzie odpowiednia wymiana powietrza i stanie się on niczym termos. Domownicy oddychają dodatkowo bardzo zanieczyszczonym, bogatym w CO2 powietrzem, co wpływa ujemnie na stan ich zdrowia i samopoczucie.

Wentylacja jest koniecznością, ale akurat rozwiązanie grawitacyjne sprawdza się tylko w ściśle określonych warunkach zewnętrznych, gdy temperatura wynosi poniżej 12 stopni Celsjusza, ale nie jest minusowa oraz wtedy, gdy mamy rozszczelnione za pomocą nawiewników lub innego systemu, okna.

Wentylacja mechaniczna

Popularnym systemem wentylacji w domach jednorodzinnych w wielu krajach europejskich jest wentylacja mechaniczna. Jest ona obowiązkowa między innymi w Holandii. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązania do pomieszczeń mieszkalnych dostarczane jest świeże powietrze zewnętrzne w stałych cyklach i w kontrolowanych ilościach. Powietrze jest wcześniej filtrowane z wilgoci i zanieczyszczeń.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, system wentylacji mechanicznej wcale nie musi pociągać za sobą wysokich kosztów. Może on z powodzeniem zastąpić wentylację grawitacyjną. Wentylacja mechaniczna łączona z rekuperatorem pozwala na wypracowanie oszczędności na budowie kanałów wentylacyjnych, z których można po prostu zrezygnować. Nie trzeba wykonywać kominków dachowych i kominów, zaś okna ze skrzydłami mogą zostać zastąpione szkleniami stałymi. Można zrezygnować również z nawiewników i napowietrzaków w oknach, które przestają być potrzebne. Świeże powietrze przedostaje się do wnętrz za pośrednictwem rekuperatora.

Comments
  1. klefons8

    A w wentylacji grawitacyjnej nie ma czegoś takiego że jedną kratką powietrze jest wtłaczane a drugą wyciągane?

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *